Türkiye ve Almanya arasındaki ticaretin sektörel analizi
Sectoral analysis of trade between Turkey and Germany
- Tez No: 726768
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA SANDALCILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde dünyada hakim olan ekonomik yaklaşım, ülkeleri daha çok mal üretmeye ve satmaya yönlendirmektedir. Bu durumda ülkeler arasındaki rekabeti ön plana çıkarmaktadır. Rekabette avantaj sağlayabilen ülkeler, dünya ekonomisinden daha fazla pay almakta ve kazançlarını artırmaktadır. Bu nedenle rekabette avantajlı konumda olmak ve rekabetçi olunabilecek sektörlerin tespiti önem arz etmektedir. Bu çalışmada Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler Endeksi kullanılarak Türkiye Almanya dış ticaretinin sektörel analizinin yapılması amaçlanmıştır. Çalışmada, Standart Ticaret Sınıflandırması (SITC) revizyon 3 ve basamak 2 verileri ele alınarak Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler Endeksi (AKÜ) hesaplanmıştır. Bu hesaplamalarda 2000-2020 arası dış ticaret verilerinden faydalanılmıştır. Analiz sonucunda 66 ürün grubu içinde Türkiye'nin tüm yıllarda rekabet avantajı elde ettiği ürün grupları; 3, 5, 6, 11, 22, 65, 83, 84 ve 85 olarak tespit edilmiştir. 39 ürün grubunda ise tüm yılllarda dezavantajlı konumda oldunduğu görülmüştür. 1 ve 12 numaralı ürün gruplarında belirli yıllardan sonra rekabet avantajının kaybedildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the prevailing economic approach in the world directs countries to produce and sell more goods. In this case, it brings the competition between countries to the fore. Countries that can gain competitive advantage get a larger share from the world economy and increase their earnings. For this reason, it is important to be in an advantageous position in competition and to determine the sectors that can be competitive. In this study, it is aimed to make a sectoral analysis of Turkey-Germany foreign trade by using the Revealed Comparative Advantage Index. n the study, the Revealed Comparative Advantage Index (RCA) was calculated by considering the Standard Trade Classification (SITC) revision 3 and level 2 data. In these calculations, foreign trade data between 2000-2020 were used. As a result of the analysis, among 66 product groups with one and two digits, the product groups in which Turkey has gained a competitive advantage in all years; It was determined as 3, 5, 6, 11, 22, 65, 83, 84 and 85. In 39 product groups, it was observed that they were in a disadvantageous position in all years. It has been determined that competitive advantage is lost in product groups 1 and 12 after certain years.