Patella (Patella caerulea, Linnaeus,1758)' nın mevsimsel olarak biyokimyasal komposizyonu ve et kalitesinin belirlenmesi
Determination of seasonal biochemical composition and meat quality of limpet (Patella carulea, Linnaeus,1758)
  1. Tez No: 726773
  2. Yazar: HALİL KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yürütülen bu tez çalışmasında İzmir ili, kuzey ilçeleri olan Foça ve Aliağa ilçeleri arasında yer alan kıyısal bölgede serbest dalış teknikleri kullanılarak 1-3 m derinlikten Patella caerulea örnekleri mevsimsel olarak toplanmıştır. Bu kapsamda; mevsimsel olarak örneklerin % kuru madde, % ham yağ, % ham protein, % ham kül, toplam amino asit ve yağ asidi kompozisyonları analiz edilmiştir. Patelların et verimi en düşük sonbahar mevsiminde % 34,03 en yüksek ise kış mevsiminde % 40,04 olarak bulunmuştur. Çalışma bulgularına göre; P. caerulea'nın kuru madde miktarları % 20,33- 22,93, ham protein içerikleri % 10,09-14,47, ham yağ içerikleri % 0,34-1,68, glikojen içerikleri % 2,85-6,26 ve ham kül içerikleri ise % 3,28-4,46 arasında mevsimlere göre değişim göstermiştir. Biyokimyasal parametrelerden elde edilen sonuçların karşılaştırılması yapıldığında özellikle kış ve ilkbahar mevsimlerinde elde edilen sonuçların diğer mevsimlerden (yaz-sonbahar) istatistiki olarak farklı olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Örneklerin esansiyel ve esansiyel olmayan amino asit miktarları ise sırası ile 26616,5-31042 mg/100 g, 18942,5-31284,5 mg/100 g arasında mevsimlere göre değiştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, P. caerulea samples were seasonally collected from a depth of 1-3 m using free diving techniques in the coastal region between Foça and Aliağa, the northern districts of İzmir. In this context; % dry matter, % crude oil, % crude protein, % crude ash, total amino acid and fatty acid compositions of seasonally was revealed. The meat yield of limpets was found to be 34.03 % in the lowest autumn season and 40.04% in the higest winter season. According to the study findings; Dry matter content of P. caerulea is 20.33-22.93%, crude protein content is 10.09-14.47%, crude oil content is 0.34-1.68%, glycogen content is 2.85-6.26% and crude ash contents were determined to vary between 3.28-4.46% according to the seasons. According to biochemical parameters results, it was determined that the results obtained especially in winter and spring seasons were statistically different from other seasons (summer-autumn) (p0.05). It was determined that the amounts of essential and non-essential amino acids of the samples varied according to the seasons, between 26616.5-31042 mg/100 g, 18942.5-31284.5 mg/100 g, respectively. The highest value for total amino acid amounts (TAA) is in summer (62325 mg/100g), and the lowest value is in spring (45802 mg/100g).