Yapı sistemlerine göre binaların yangın dayanımı
Fire resistance of buildings according to building systems
- Tez No: 726813
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK KÜLTÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yangın ve sıcaklık artışı çalışması, betonarme ve çelik yapıların dayanıklığı ve dayanıklığına olan etkisi nedeniyle özel önem verilmesi gereken konulardan biridir. Binaların ve çeşitli yapı elemanlarının dayanıklığını doğru bir şekilde değerlendirmek için, yapı malzemeleri yüksek sıcaklıklara maruz bırakıldıktan sonra özellikleri belirlenmelidir. Sıcaklık ve etkinin süresine bağlı olarak özelliklerde fiziksel ve mekanik değişim meydana gelir. Bu çalışmada, aynı büyüklük, aynı kat sayısı ve aynı fonksiyona hizmet edecek iki ayrı yapı sistemi olan betonarme ve çeliğin, yangın karşısındaki performansı test edilmiştir. Binalara ait hesap modelleri SAP2000 programı ile oluşturulmuş, performans değerlendirmeleri zaman tanım alanında doğrusal olmayan dinamik analizi yöntemi ile yapılmıştır. Çelik yapıda Tekla Tedds 2019 programı uygulanmıştır. Binalarda karşılaşılabilecek tehlikelerden biri olan yangın sonucunda, yapı elemanları yüksek sıcaklıklara maruz kalmaktadır. Bu nedenle Çelik ve betonarme elemanların yüksek sıcaklık etkilerinden sonraki davranışlarının bilinmesi mühendisler için önemlidir. Çelik yapının kritik sıcaklığa ulaşma zamanı betonarme yapıdan daha kısadır.
Özet (Çeviri)
The study of fire and temperature rise is one of the subjects that should be given special attention due to its effect on the strength and durability of reinforced concrete and steel structures. In order to accurately assess the durability of buildings and various structural elements, their properties must be determined after the building materials have been exposed to high temperatures. Depending on the temperature and the duration of the effect, physical and mechanical changes occur in the properties. In this study, the performance of two different building systems that will serve the same size, the same number of floors and the same function against fire will be reinforced concrete and steel. Calculation models of the buildings were created with the SAP2000 program, performance evaluations were made with the nonlinear calculation method in the time history domain. Critical Temperature Method in steel structure Eurocode 3 (EN 1993-1-2), has been applied using Tekla Tedds 2019 program. As a result of fire, which is one of the hazards that may be encountered in buildings, building elements are exposed to high temperatures. For this reason, it is important for engineers to know the behavior of steel and reinforced concrete elements after high temperature effects. The time to reach the critical temperature of the steel structure is shorter than that of the reinforced concrete structure.