Production and characterization of amorphous silicon thin-film solar cells on flexible substrates with laser texturing
Esnek alttaşlar üzerine lazer ile desenlendirilmiş amorf silisyum ince film güneş gözesi üretimi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 726825
  2. Yazar: ZEYNEP DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
İnce film fotovoltaik (FV) panelleri, düşük üretim maliyetleri ve ısıya karşı dayanıklılık ve indirek radyasyon performansı gibi diğer avantajları nedeniyle FV pazarında umut verici teknolojilerdir. İnce film fotovoltaik panelleri sadece sert alttaşlara değil esnek alttaşlara da üretilebilir. Esnek güneş gözeleri, esneklik, hafiflik, mobilite ve kolay taşınabilirlik gibi özellikleri sayesinde birçok avantaja sahiptir. Sunulan çalışmanın kapsamı, esnek güneş gözeleri için düşük sıcaklıkta biriktirme ve hidrojene amorf silisyum (a-Si:H) büyütmenin optimizasyonunu incelemektir. Esnek güneş gözesi üretimi için farklı esnek yüzeyler karşılaştırılır. Alüminyum katkılı çinko oksit (AZO) filmleri fotovoltaik uygulamalar için esnek substratlar üzerinde biriktirilmiş ve bu tabakanın pürüzlendirmesi yeni bir yöntemle çalışılmıştır. Farklı lazer dalga boylarının AZO tabakasının pürüzlendirilmesi üzerindeki etkileri karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır. Tek eklemli esnek ince film güneş gözesi üretim yöntemleri ve verimlilik iyileştirmeleri geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Bu çalışmada plazma destekli kimyasal buhar biriktirme (PECVD) odalarında ince film biriktirme ve lazer işlemleri optimize edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, birikme parametrelerinin a-Si:H ince film özellikleri ve güneş gözeleri üzerindeki etkilerini araştırarak esnek güneş gözesi üretim sürecini optimize etmek, doğrudan lazerle yazma ile yapılan yeni bir pürüzlendirme ile şeffaf iletken oksit üzerinde yüzey dokusu elde etmek ve tek eklemli güneş gözesinden monolitik seri bağlı esnek güneş modülü elde etmektir.
Özet (Çeviri)
Thin-film photovoltaic (PV) panels are promising technologies in the PV market due to their low production costs and other advantages such as temperature resistance and diffuse radiation performances. Thin-film photovoltaic panels can be produced on not only rigid substrates but also on flexible substrates. Flexible solar cells have several advantages: flexibility, lightweight, mobility, and easy transport specifications. The scope of the research presented is to study low-temperature deposition and optimization of hydrogenated amorphous silicon (a-Si:H) deposition for flexible solar cells. The aim of this study is to optimize the flexible solar cell process by investigating the effects of deposition parameters on a-Si:H thin film properties and cells, to obtain surface texturing on transparent conductive oxide by a novel texture, which is done by direct laser writing, to scale-up from cell to monolithically series-connected flexible solar module. Different flexible substrates are compared for flexible solar cell production. A novel texturing of aluminum-doped zinc oxide (AZO) films is proposed and deposited on flexible substrates for photovoltaic applications. A comparative study of the effects of different laser wavelengths on texturing/patterning of AZO is discussed. Single-junction flexible thin-film solar cell production methods and efficiency enhancements are developed and applied. Thin-film deposition optimization in CVD chambers and laser processes is optimized during this study.