Elliott dalgaları ve Fibonacci dizisi yöntemleri kullanılarak trafik hacmi analizi: Kadıköy Acıbadem D-100 bölgesi örneği
Traffic volume analysis using Elliott waves and Fibonacci sequence methods: Example of Kadiköy Acibadem D-100 region
- Tez No: 726824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ulaşım, Economics, Transportation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
AVM'ler her bir ülkenin ekonomisinde büyük rol oynamakta, ekonomik etkilerin yanısıra çevredeki bölge üzerindeki sosyo-kültürel etki, bu yerleri önemli hale getirmiştir. AVM'lerin kendi içlerinde oluşturdukları ekonomik ve kültürel tesirin yanı sıra AVM çevresinde küçük işletmeleride kapsaması genel olarak o bölgedeki insanların gelir ve harcamalarını etkilediği söylenebilir. Alışveriş merkezleri ve perakende ticaret yerleri, istihdam, gelir yaratma ve GSYİH'ye (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) katılım yoluyla ekonomiye doğrudan ve dolaylı olarak büyük faydalar sağlar. Bu konuyla ilgili çok fazla araştırma yapılmıştır, ancak alışveriş veya perakende ticaretin, yerel, bölgesel veya ulusal ekonomi üzerindeki etkisine ilişkin çalışmalar, ek trafik hacmi üretimi ve buna bağlı tıkanıklık ve hava kirliliği ile ilgili sağlık etkileri oluşturmanın olumlu ve olumsuz etkilerini içermemektedir. Bu çalışmada, bir alışveriş merkezinin bölgedeki ana yolların trafik hacmi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu aşamada, haftanın her günü için yoğun saat trafik hacmini ayırmak ve haftanın aynı günlerini birbiriyle karşılaştırmak için bir gündeki en yoğun saatlik trafik hacmine ihtiyacımız vardı. Bu sayede farklı yıllar için (AVM nin kuruluş öncesi, kuruluş yılı ve kuruluş sonrası) her gün için ayrı ayrı hesaplanan pik saat trafik hacimlerini karşılaştırabildik. Bu yazıda alışveriş merkezinin bölgedeki trafik hacmine etkisini ve daha da önemlisi bu alışveriş merkezinin bölgedeki trafik akışına etkisini inceliyoruz. tezin devamında bir analiz yöntemi olan Elliot dalgalarını kullanarak, elde ettiğimiz sonuçların, bu analiz yöntemiylede uyum sağladığını kontrol ediyoruz. Elliott Dalga Prensibi, yatırımcı davranışının, ortak davranış kalıpları oluşturmak üzere sürü psikolojisi ile güdülendiğini ve bu güdülenme sonucunda iyimserlikle kötümserlik arasında doğal bir ritme uygun olarak dalgalandığını kabul eder. Bu dalgalanmalar, her vadede düzgün ve düzenli piyasa trendleri oluşturur, aslında trafşk hacmş verşlerşnede bakıldığında insan davranışıyle elde edilen sonuçlara vardığını gözlemliyoruz, bundan dolayı Elliot dalgalarıyla analizin bu tezde yer alan verilerle uyumlu olduğu hipotezini inceledik.
Özet (Çeviri)
Shopping malls plays a major role in any country's economy, economic impacts, on one hand, the socio-cultural effect on the surrounding region, on the other hand, have made these places important. Shopping malls, in addition to the economic and cultural effect, that they create within themselves, also create small businesses around the shopping mall and can be said to generally affect the income and expenses of the people in that area. Shopping malls and retail trade create huge direct and indirect benefits for the economy through employment, income generation, and participation in GDP (Gross Domestic Product). Much research has been done in these cases, however, these studies on the impact of shopping or retail trade on the local, regional or national economy does not include the potential negative impacts of generating additional traffic and associated congestion and air pollution-related health effects possible because of the essential nature of retail trade and shopping in a modern economy. In this study, we examine the effects of a shopping mall on the traffic volume of major roads in that area. In this way, we were able to compare peak hour traffic volumes calculated for each day separately for different years (before the opening of the shopping mall, the year of opening, and after the opening). Hereby, we examine the impact of this shopping center on the volume of traffic in the region and, more importantly, how the impact of this shopping mall on the traffic flow in the region. In the continuation of the thesis, we use Elliot waves, which is an analysis method, and we check that the results we obtained are in harmony with this analysis method. The Elliott Wave Principle accepts that investor behavior is motivated by herd psychology to create common behavioral patterns, and as a result of this motivation, it fluctuates in accordance with a natural rhythm between optimism and pessimism. These fluctuations create smooth and regular market trends in every term, in fact, when we look at the traffic volume data, we observe that they reach the results obtained by human behavior, so we examined the hypothesis that the analysis with Elliott waves is compatible with the data in this thesis.