Oya Uysal'ın şiirlerinin incelenmesi
Examination of Oya Uysal's poems
  1. Tez No: 726833
  2. Yazar: RAMAZAN AVCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JALE GÜLGEN BÖRKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Oya Uysal, yakın dönem Türk şiirinin önemli isimlerindendir. Vermiş olduğu eserlerle 1970'lerden bugüne bireylerin duygu dünyalarına ışık tutar. O, toplumsal konulardan ziyade hayatın“ben”in üzerindeki izlerini ve“ben”in hayata karşı bakışını irdeler. Bireyin özellikle“yalnızlık”ve“aşk”duygularıyla mücadelesi“gece”ve“ayışığı”imgeleriyle verilir. Oya Uysal'ın şiirlerinde“gece”ve“ay ışığı”bireyin üzüntülerine, sevinçlerine arkadaş olan sığınılan bir limandır. Bu çalışmada Oya Uysal'ın eserleri yayımlandığı tarihe göre sıralanmıştır. Eserler, Şerif Aktaş'ın“Şiir Tahlili & Teori ve Uygulama”adlı çalışmasında belirlemiş olduğu ve şiirlerin zihniyet, yapı, tema, ahenk, dil ve üslûp unsurları bakımından değerlendirilmesini öneren metoda göre tahlil edilmiştir. Birinci bölümde“Hayattan Esere”başlığı altında şairin doğumu, çocukluğu, aile çevresi, edebi çevresi, ilgi duyduğu sanatkârlar, şiirle ilk temasları hakkında bilgiler verildikten sonra şiir hakkında görüşleri ile edebî kişiliği değerlendirilmiştir. İkinci bölümde yayım tarihine göre kronolojik olarak sıraladığımız on iki şiir kitabından seçtiğimiz şiirler zihniyet, yapı, tema, dil ve ahenk bakımından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Oya Uysal is one of the important names of Turkish poetry in the recent period. With his works, he sheds light on the post-1970 Turkey and the emotional worlds of individuals. Rather than social issues, he examines the traces of life on the“me”and the“me”'s view of life. The struggle of the individual especially with the feelings of“loneliness”and“love”is given with the images of“night”and“moonlight”. In Oya Uysal's poems,“night”and“moonlight”are a shelter that is a friend to the sorrows and joys of the individual. In this study, the works of Oya Uysal are listed according to the date of publication. The works were analyzed according to the method that Şerif Aktaş determined in his work named“Poetry Analysis & Theory and Practice”and which proposes to evaluate the poems in terms of mentality, structure, theme, harmony, language and style. In the first part, under the title of“Life to Art”, after giving information about the poet's birth, childhood, family environment, literary environment, the artists he was interested in, his first contacts with poetry, his views on poetry and his literary personality were evaluated. In the second part, the poems we selected from the twelve poetry books that we listed chronologically according to the publication date were examined in terms of mentality, structure, theme, language and harmony.