Ortaöğretim Türk edebiyatı ders kitaplarının temel beceriler açısından incelenmesi
Investigation of the Turkish literature books used in high schools in terms of the basic skills
  1. Tez No: 366248
  2. Yazar: OYA UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET CEMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada, Ortaöğretim Türk Edebiyatı 9, 10, 11 ve 12. sınıflar Türk Edebiyatı ders kitaplarında üst düzey düşünme becerilerinin ne ölçüde uygulanabildiği ortaya konulmuştur. Bu amaç doğrultusunda 9, 10, 11 ve 12. sınıflar Türk Edebiyatı ders kitapları,“eleştirel düşünme, karar verme, problem çözme, iletişim kurma, araştırma, yaratıcı düşünme, bilgi teknolojilerini kullanma, Türkçeyi doğru ve etkili kullanma, sanat eserinden zevk alma”olmak üzere dokuz beceri bakımından incelenmiştir. Araştırma iki genel amaç etrafında şekillenmiştir: (a) Türk Edebiyatı ders kitaplarında yer alan ünite bölümlerinin (hazırlık çalışması, inceleme, etkinlik, anlama-yorumlama,) temel becerilere göre dağılımı nasıldır? (b) Türk Edebiyatı ders kitaplarının temel becerilere göre dağılımları nasıldır? Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman incelemesi kullanılmış ve veri kaynağı olarak Türk Edebiyatı ders kitapları seçilmiştir. Araştırmada Türk Edebiyatı ders kitapları beceriler bakımından incelenirken, her bir beceri için“2011 Ortaöğretim Türk Edebiyatı Dersi 9, 10, 11 ve 12. Sınıflar Öğretim Programı”nda yer alan becerilere yönelik sorular ve ipucu ifadeler ölçüt olarak kullanılmıştır. Bu ölçütler doğrultusunda Türk Edebiyatı ders kitapları tek tek taranmış, elde edilen verilerden tablolar oluşturulmuştur. Daha sonra bu verilerle istatistik değerlendirmeler yapılarak, Türk Edebiyatı ders kitaplarındaki maddeler ve içerdikleri becerilerin analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the status of implementation of high-level thinking skills in high school Turkish literature books is evaluated. For this purpose, Turkish literature books belonging to 9, 10, 11 and 12th grade are investigated for a total of nine skills including critical thinking, decision-making, problem solving, communicate, research, creative thinking, use of information technology, correctly and effectively use of Turkish and to take pleasure from a work of art. The research has two main aims: 1) How is the allocation of basic skills according to the unit sections in Turkish literature books? 2) How is the allocation of basic skills? The document review, one of qualitative research methods, was used, and Turkish literature lesson books were chosen as data source. Questions and clue expressions about skills contained in the“High School Turkish Literature Curriculum for 9, 10, 11 and 12th Grade”were used as a criterion, when the skills were evaluated. In accordance with these criterions, Turkish Literature books were browsed one by one and then the tables were formed with obtained data. Eventually, the analysis of the basic skills provided in Turkish Literature books was performed by using statistical methods.