Blockchain based context aware access control structure implementation for security of internet of things system
Nesnelerin interneti sistemlerinin güvenliği için blok zincir tabanlı bağlam duyarlı rol erişim denetim yapısı uygulaması
- Tez No: 726842
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR DEMİRÖRS, PROF. DR. YUSUF MURAT ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza dahil olmaya başlayan Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları popüler çalışma alanlarından biridir. Kullanım alanları itibariyle birçok önemli verinin taşınmasına aracı olurlarken henüz yeni bir teknoloji olması ve teknik kısıtlı yapılarından dolayı IoT cihazları güvenlik ile ilgili endişeleri de beraberinde getirmişlerdir. Standart erişim control algortimaları karmaşıklıkları ve dinamik olmamaları sebebyile IoT ortamları için yetersiz kalmaktadır. Bu çalışmada IoT cihazlarının taşıdığı hassas kritik verilerin ehemmiyeti de göz önünde bulundurularak cihazlar ile etkileşimin güvenilirliğini sağlamak için IoT ortamları için önerilen bir algoritma olan modelin yine günümüzde kullanım alanı yaygınlaşan dağıtık ve kriptografik yöntemler kullanımı sebebiyle güvenlik vadeden Blockhain teknolojisinin avantajlarından faydalanarak güvenilir bir IoT ortamı oluşturulmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, Internet of Things (IoT) devices, which have started to be included in our lives with the developing technology, are one of the popular working topics. While they are a means of transporting many important data in terms of usage areas, IoT devices have brought security concerns due to their being a new technology and technical limitations. The use of standard access control algorithms is insufficient for IoT environments due to their complexity and dynamism. In this study, considering the importance of sensitive critical data carried by IoT environments, Context Aware IoT Rule Based Access Control Algorithm, which is a proposed algorithm to ensure the security of interaction with IoT environments, is aimed to be integrated and used to create a reliable IoT environment by taking advantage of the security promising Blockchain technology. It is due to the use of distributed and cryptography methods that are widely used today.