Effect of mobbing and harassment on employee's loyalty in multinational companies
Çok uluslu şirketlerde mobbing ve tacizin çalışanın sadakatine etkisi
- Tez No: 726874
- Danışmanlar: Dr. SEDEF ALTINBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
İşyerinde mobbing ve tacizin ciddi sonuçları vardır, özellikle bu tür durumlar çalışanların kuruma olan bağlılığını etkileyecektir. İşçilerin tam olarak duygularını ve davranışlarını anlamak için bütün bu araştırma çalışmasını yaptım. Bu özel amaç için özel olarak tasarlanmış bir araştırma anketi tasarlandı ve özellikle çok uluslu kuruluşlar olmak üzere kuruluşlarla bir şekilde ilgili olan genel halktan, söz konusu işyerine bağlılık düzeyini veya sadakatini belirlemek için sorular sordu. Bu yüzden Pakistan'ın başkenti İslamabad'da bir araştırma yapıyorum, çok uluslu şirketlerde veya ulusal şirketlerde bir tür iş yapan insanlara birkaç soru soruyordum. Emekli olan ve yaş faktörü nedeniyle işini bırakan bazı katılımcılar vardır. Toplumun günlük hayatta ihmal edilen ya da başkaları tarafından mobbinge uğrayan kesiminden de yanıt verenler var. Tüm araştırmaları yaptıktan ve muhataplardan tüm bilgileri aldıktan sonra, işyerinde sürekli mobbing ve tacizin durdurulması gereken bir suç türü olduğu sonucuna vardım. Dünyanın her yerinde bu tür durumlarla düzenli olarak karşılaşan birçok insan var ve bunlar sadece maddi sorunlar değil, aynı zamanda zihinsel ve fiziksel sorunlarla da karşı karşıya.
Özet (Çeviri)
Mobbing and harassment in workplace has severe consequences especially such things will going to affect the loyalty of employees towards its organization. To figure out the exact feelings and behavior of workers I did this whole research work. For that particular purpose specially designed research questionnaire was designed and ask questions from the general public who are somehow related to the organizations especially multinational organization, in order to determine the commitment level or loyalty of them with that particular workplace. So I conduct a research in the capital city of Pakistan, Islamabad, I used to ask several questions to the people who are doing some kind of job in multinational companies or in national companies. There are some respondents who are retired persons and left their jobs because of age factors. There are some respondents who are also from that part of society which is neglected or being mobbed by others in daily routine life. After conducting all the research and gaining all the information from the respondents I came into conclusion that continuous mobbing and harassment at workplace is a sort of crime which must be stopped. There are many people around the globe who are regularly facing such situations and they are facing not only financial problems and mental and physical problems also.