Pandemi sürecinde 5-6 yaş çocukların sosyal beceri ve psikolojik iyi oluşlarının incelenmesi
Examination of social skills and psychological well-being of 5-6 years old children during the pandemic process
  1. Tez No: 726883
  2. Yazar: SEDA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNAZ KIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Pandemi sürecinde çocukların mevcut durumlarından bir anda uzaklaşmasının, yeni durum ve bu duruma bağlı olarak oluşan sınırlara uyum sağlamasının psikolojik sağılığını etkilediği düşünülmektedir. Pandemi sürecinde gelişim ve büyüme evresinde olan çocukların psikolojik iyi oluşlarının ve sosyal becerilerinin hangi değişkenlerden etkilendiğini bilmek çocukların kişisel gelişimine katkı sağlayabilmek açısından oldukça önemlidir. Bu araştırmanın genel amacı, ülkemizi de tesiri altına alan COVID 19 pandemi sürecinde 5-6 yaş arasındaki çocukların sosyal becerini ve psikolojik iyi oluşlarını incelemektir. Araştırma kapsamında Google Drive Form aracılığıyla 460 anneye ölçme araçları link olarak gönderilmiştir. Çalışmaya katılan anneler“Kişisel Bilgi Formu”,“SOBECE Çocukta Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği”ve“5-6 Yaş Çocuklar için Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”doldurmuşlardır. Annelerden toplam olarak 433 psikolojik ölçme aracı doldurulmuş şekilde geri gelmiştir. Araştırma sonucunda 5-6 yaşları arasındaki çocukların psikolojik iyi oluş düzeyleri ile sosyal beceri düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Çocuğun sosyal beceri düzeyleri toplam puanı; annenin eğitim durumu, annenin çocuk sayısı ve çocuğun cinsiyeti ile anlamlı bir farklılık oluştururken, annenin medeni durumu ve çocuğun COVID-19'a ilişkin bilgiyi ilk kimden öğrendikleri durumuna göre anlamlı bir fark oluşturmamıştır. Çocuğun psikolojik iyi oluş toplam puanı; annenin yaşı ve annenin eğitim durumu ile anlamlı bir farklılık oluştururken, annelerin medeni durumu, çocuğun cinsiyeti ve çocuğun COVID-19'a ilişkin bilgiyi ilk kimden öğrendikleri durumuna göre anlamlı bir fark oluşturmamıştır.
Özet (Çeviri)
It is thought that sudden distancing of children from their current situation and their adaptation to the new situation and the limits formed due to this situation affect their psychological health during the pandemic process. It is so important that knowing which variables affect the psychological well-being and social skills of children who are in the development and growth period during the pandemic process in terms of contributing to the personal development of children. The general purpose of this research is to examine the social skills and psychological well-being of children aged 5-6 years during the COVID 19 pandemic, which also affected our country. As part of the research, measurement tools were sent to 460 mothers via Google Drive Form. The mothers who participated in the study filled in the“Personal Information Form”,“SOBECE Social Skills Assessment Scale at Children”and“Psychological Well-Being Scale for 5-6 Years Old Children”. A total of 433 filled psychological measurement tools were returned from the mothers. As a result of the research, it was found that there is a positive and low level significant relationship between their social skill levels and the psychological well-being levels of 5-6 years old children. The total score of the child's social skill levels; when there was a significant difference with the mother's education level, the mother's number of children and the child's gender, there was no significant difference according to the mother's marital status and the children learned from whom their first information about COVID-19. The child's total score of psychological well-being; when there was a significant difference between the mother's age and the mother's educational status, there was not a significant difference according to the marital status of the mothers, the sex of the child learned from whom their first information about COVID-19.