Bir Viktorya dönemi romanı: The Warden
A Victorian novel: The Warden
- Tez No: 72690
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUKADDER ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZÎ BİR VÎKTORYA DÖNEMİ ROMANI: THE WARDEN Ayşe Arzu DEMİR Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mukadder ERKAN 1998~SAYFA:86 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Mukadder ERKAN Bir Viktorya Dönemi Romanı: The Warden adını taşıyan bu çalışmada, Viktorya döneminin en belirgin özellikleri ve Anthony Trollope'un yazınsal kişiliği yapıt çerçevesinde incelenir. Çalışma üç bölümden oluşur.“Viktorya Dönemi”adlı birinci bölümde, Viktorya çağında yaşanan köklü değişikliklerle İngiltere'nin geçirdiği değişim süreci, bu geçiş döneminde ortaya çıkan toplumsal değişiklikler ve bu durumun dönemin yazını üzerindeki etkileri incelenir. İkinci bölüm“Anthony Trollope: Yaşamı ve Yazınsal Kişiliği”adını taşır. Bu bölümde yazarın kişisel ve yazınsal yaşamı anlatılır. Yazarın kişisel yaşamı, gerçekçi bir yazar olarak yazınsal özelliklerini etkilediği için bu ikisi birlikte incelenir. Üçüncü bölüm olan“The Warden”da yazarın romanı yazma nedenleri belirtildikten sonra, yapıt realizm çerçevesinde eş zamanlı olarak içerik ve biçim açısından incelenir. Trollope'un yazar kişiliğiyle Viktorya çağının toplumsal özelliklerini The Warden'da nasıl yansıttığı ve aynı zamanda yapıtın öğretici amaç taşıdığı ortaya konur.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT M.A.Thesjs A VICTORIAN NOVEL: THE WARDEN A. Arzu DEMİR Supervisor: Assist. Prof. Dr. Mukadder ERKAN 1998-PAGE: 86 Jury: Assist. Prof. Dr. Mukadder ERKAN In this study, under the title of A Victorian Novel: The Warden, we attempted to examine Anthony Trollope and his literary career especially related to the most remarkable features of Victorian Period. Our study consists of three chapters along with Abstract, Introduction, Conclusion and Bibliography. In the first chapter, titled“Victorian Period”, we studied the radical changes in Victorian age with the effects of this process in England and the social contradictions as reflected in literature, especially novel, of this transitional era. In the second chapter, called“Anthony Trollope: His Life and His Literary Personality0, we tried to explain Trollope's life story and his literary career since his personal life played an important role in his works. In the third chapter ”The Warden", we first explained the circumstances under which the novel was written, then we analyzed the form and content of the novel in view of realism concurrently. We pointed out how Trollope reflects the social features of Victorian age in The Warden. Besides,