Eski çağda Oltu ve çevresi
Oltu and around in prehistoric
- Tez No: 72692
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPARSLAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
I ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ESKİ ÇAĞ'DA OLTU VE ÇEVRESİ Sefa YILDIRIM Danışman : Yrd.Doç.Dr.Alparslan CEYLAN 1998, Sayfa :95+XII + 3 Jüri : Yrd.Doç.Dr.Alparslan CEYLAN Yrd.Doç.Dr.İbrahim AYKUN Yrd.Doç.Dr.Hüseyin YURTTAŞ Bu çalışma Oltu ve çevresinin ön tarih ve tarihi çağlarıyla ilgilidir. Oltu ve çevresinin sahip olduğu coğrafi şartlan, coğrafi şartlara bağlı olarak bölgenin tarihi gelişimi ön tarih çağlarında bölgeyi etkileyen kültürleri ve tarihi çağlarda bölgede hakimiyet kuran siyasi güçleri inceledik. Kaynak tarama ve yüzey araştırması şeklinde yürüttüğümüz çalışmanın sonucunda ; Oltu ve çevresinin Kaltolitik çağdan itibaren yerleşme gördüğünü ve Karaz Kültüründen önemli ölçüde etkilendiğini gördük. Tarihi çağlarda ise sırayla Hayaşa Krallığı, Dayaeni Krallığı ve Urartu Krallığı gibi siyasi güçlerin bölgeye hakim olduğunu tesbit ettik.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis OLTU AND AROUND IN PREHISTORIC Sefa YILDIRIM Supervisor : Asist. Prof. Dr.Alparslan CEYLAN 1998. Page: 95 + XII +3 Jury Yrd.Doç.Dr.AIparslan CEYLAN Yrd.Doç.Dr.İbrahim AYKUN Yrd.Doç.Dr.Hüseyin YURTTAŞ This work is about the pre-historical and the historical ages of Oltu and Circumference. The Geographical conditions, the historical developing developing of the region on geographical conditions, at the pre-historical ages, the cultures which affect the region and the political force which established domination that 1 research. At the result of this work that we did as searching source and survey; We saw that Oltu and Circumference was seen seettle down in from Chalcolitic Age and affected from Karaz culture. We established that however historical Ages according to circumstances as Hayaşa Kingdom, Dayaeni Kingdom and Urartu Kingdom was dominating the reasion.