Artemis kültü ve tapınakları
The Temples and cult of Artemis
  1. Tez No: 72693
  2. Yazar: ERTAN KÜÇÜKEFE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ARTEMİS KÜLTÜ ve TAPINAKLARI Ertan KÜÇÜKEFE Danışman : Doç.Dr. Cevat BAŞARAN 1998 - Sayfa : 60 Jüri : Doç Dr. Cevat BAŞARAN Artemis kültü, Anadolu, Ege Adaları ve Yunanistan'da, Klasik Grek mitolojisinin bir parçası olarak oldukça önemli bir yer edinmiştir. Yapılan araştırmalar, Artemis' in,“Ana Tanrıça”olma özelliğinden dolayı İ.Ö. 1. bin yıl başlarından, Roma Dönemi'ne dek uzanan tarih dilimi içerisinde çok geniş bir bölgede tapım gördüğünü ortaya koymaktadır. Tanrıça klasikleşmiş işlev ve özelliklerini kazandıktan sonra 'Artemis' olarak isimlenmiş, Anadolu'daki eski yerel tanrıçaların özelliklerini de alarak Grek pantheonuna yerleşmiştir. Anadolu'da analığın, Yunanistan'da bekaretin ve namusun simgesi haline gelen Artemis, bütün kült merkezlerinde ve mitolojilerinde, sürekli ikiz kardeşi Apollon ile birlikte yer almıştır. Anadolu'da önemli kült merkezlerinden Ephesos, Sardes ve Magnesia' da, geleneksel yapı içerisinde önem kazanmış ve görkemli tapınaklarda tapınım görmüştür. Sonuç olarak, bu çalışmada Artemis' in kökeni, işlevleri, mitolojileri ve tapınakları yeniden ele alınarak tanrıçanın kişiliği ve antik çağ düşüncesindeki yeri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE TEMPLES and CULT of ARTEMIS Ertan KÜÇÜKEFE Supervisor : Asc. Prof Dr. Cevat BAŞARAN 1998 - Page : 60 Jury : Asc.Prof Dr. Cevat BAŞARAN Cults of Artemis occupies a significant place as a part of Classical Greek Mythology in Anatolia, the Islands and Greece. The surveys have shown that the Goddess was adored in a very large area from the early 1000 B.C. to the Roman Age. Because of many Mother Goddess - related features on her. Having gained the classical functions and features of the local goddess in Anatolia too, the goddess was firmly accepted as the Symbols of Motherhood in Anatolia, of virginity in Greece. Yet he has always been mentioned together with Apollon in centres of cult and mythologies. Ephesos Artemis, Sardes Artemis and Magnesia Artemis temples have been erected for the name of her in important centres of cult in Anatolia. As a result, we have dealt with the origin functions, myths and Temples of Artemis in this study. In the light of these topics, we have tried to reveal the personality of the Goddess.