Diyabeti olmayan demir eksikliği anemisi olan hastalarda demir tedavisinin HbA1c, insülin direnci üzerine etkisi ve bu değişimin eritropoetin ile ilişkisi
The effect of iron treatment on hba1c and insulin resistance in patients with NON-diabetic iron deficiency anemia and the relationship of this change with erythropoietin
  1. Tez No: 726933
  2. Yazar: HANDE NUR AKBABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hematoloji, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Hematology, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Diyabeti Olmayan Demir Eksikliği Anemisi Olan Hastalarda Demir Tedavisinin HbA1c, İnsülin Direnci Üzerine Etkisi ve Bu Değişimin Eritropoetin ile ilişkisi Amaç: Diyabet tanısında ve tedavi takibinde kullanılan altın standart test HbA1c'dir. HbA1c'nin, demir eksikliği anemisi (DEA) varlığında yüksek ölçüldüğünü ve demir tedavisi ile düştüğünü gösteren çalışmalar mevcuttur. Benzer değişim DEA'de serum eritropoetin (EPO) düzeyinde de görülmektedir. Bu çalışmada DEA tedavisi ile açlık glukoz, insülin, HbA1c, EPO düzeylerindeki değişimleri, HbA1c ve EPO değişimleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi, ayrıca EQ5D-3L anketi ile demir tedavisinin yaşam kalitesi üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metot: İç hastalıkları polikliniklerimize başvuran 18-65 yaş arası, hemoglobin 0,05).
Özet (Çeviri)
The Effect of Iron Treatment on HbA1c and Insulin Resistance in Patients with Non-diabetic Iron Deficiency Anemia and the Relationship of This Change with Erythropoietin Aim: HbA1c is the gold standard for glycemic control in diabetes. There are some studies showing that HbA1c is measured high in the presence of iron deficiency anemia (IDA) and decreases after the iron treatment. A similar change is observed in serum erytropoietin (EPO) level in IDA as well. The trial aims to evaluate the changes in fasting glucose, insulin, EPO levels, the relationship between HbA1c and EPO alterations to explain the reason for the change in HbA1c with IDA treatment. In addition, the EQ5D-3L questionnaire was conducted to observe the relationship of life quality with iron therapy. Subjects and Methods: Patients between the ages of 18 and 65 with Hb 0.05).