COVID-19 tanılı hastalarda iskemi modifiye albumin düzeylerinin, demir parametreleri ve troponin ile ilişkisi
  1. Tez No: 726935
  2. Yazar: PINAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ SERİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: COVID-19 esas olarak akciğerleri etkileyen enfektif-enflamatuvar bir hastalık olarak kabul edilmiş olup, tüm dünyada hızlıca yayılarak pandemi haline gelmiştir. Çalışmalarda COVID-19'un oksidatif hasara yol açarak birçok doku ve organı etkilediği gösterilmiştir. Çalışmamızda COVID-19 tanılı hastalarda oksidatif hasar belirteci IMA'nın, hastalık şiddeti, demir parametreleri, albümin, hemoglobin ve troponin düzeyleri arasındaki ilişkisini incelemeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi COVID Yoğun Bakım Ünitesi ve COVID servislerinde Ocak 2021-Mart 2021 tarihleri arasında yatan 59 hasta ve 20 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hastalardan ve sağlıklı gönüllülerden alınan venöz kan örneklerinden serum demir, UIBC, ferritin, albümin, troponin, hemoglobin düzeyleri ölçüldü. Transferrin, transferrin saturasyonu, TDBK, IMAR hesaplandı. IMA ve transferrin reseptörü düzeyleri ELİSA yöntemiyle çalışıldı. Hastalık şiddeti, sağ kalım ve koroner arter hastalığına göre hastalar gruplandırıldı. BULGULAR: Kritik hasta grubunda ve ölen hasta grubunda transferrin ve albümin düzeyleri anlamlı olarak daha düşük bulundu. Kritik hasta grubunda ve ölen hasta grubunda ferritin düzeyleri daha yüksek saptandı. Kritik ve şiddetli hasta grubunda hafif hasta ve kontrol grubuna göre troponin değerleri anlamlı olarak daha yüksek bulundu. IMA düzeyleri ile hasta grupları arasında anlamlı fark bulunmadı. IMAR oranı hasta grupta kontrole göre daha yüksekti. Hasta grupta transferrin saturasyonları kontrole göre daha düşük saptandı. Demir düzeyleri hasta grupta kontrole göre düşük bulundu ve hastalık şiddetiyle ilişki bulunamadı. Hastalık şidddeti ile TDBK ve UIBC arasında negatif yönde güçlü korelasyon bulundu. Kritik hasta grubunda transferrin reseptör düzeyleri anlamlı olarak daha düşük saptandı. SONUÇ: Çalışmamızda, COVID-19 hastalarında albümin ve transferrin düzeylerinde azalmanın, ferritin düzeylerinde ise artmanın prognoz ve mortaliteyi gösterme açısından önemli parametre olduğunu tespit ettik. COVID-19 tanılı kritik hasta grubunda azalmış demir ve transferrin düzeyleri, artmış ferritin seviyesi, transferrin saturasyonlarında hafif azalma olması ve transferrin reseptör düzeylerinin düşük olması COVID-19 hastalarında anemi sebebinin enflamasyona bağlı kronik hastalık anemisi ile benzer olabileceğini göstermektedir. Oksidatif hasar belirteci IMA düzeyleri albümin düzeylerinin düşük olmasından etkilendiğinden hasta grupları arasında anlamlı bir fark bulunamadı. IMAR oranları hasta grupta kontrole göre daha yüksek tespit edildi. Kritik COVID-19 hastalarında albümin düzeylerinin normal aralıkta tutmanın hastaların prognoz ve mortalitesini olumlu yönde etkileyeceğini düşünmekteyiz. Ayrıca demir birikimini azaltmak için demir şelatörleri, enflamasyonda artan anemiyi azaltmak için hepsidin monoklonal antikorları kullanılabilir. Bu tedavilerin etkinliğinin görülebilmesi için klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: COVID-19 has been accepted as an infective-inflammatory disease that mainly affects the lungs, has become a pandemic by spreading rapidly all over the world. Studies have shown that COVID-19 affects many tissues and organs by causing oxidative damage. In our study, we aimed to examine the relationship between the oxidative damage marker IMA and disease severity, iron parameters, albumin, hemoglobin and troponin levels in patients diagnosed with COVID-19. METHODS: 59 patients hospitalized in Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital COVID Intensive Care Unit and COVID wards between January 2021 and March 2021 and 20 healthy volunteers were included in this study. Serum iron, UIBC, ferritin, albumin, troponin and hemoglobin levels were measured from venous blood samples taken from patients and healthy volunteers. Transferrin, transferrin saturation, TIBC, and IMAR were calculated. IMA and transferrin receptor levels were studied by ELISA method. Patients were grouped according to disease severity, survival, and coronary artery disease. RESULTS: Transferrin and albumin levels were found to be significantly lower in the critically ill group and the deceased group. Ferritin levels were found to be higher in the critically ill group and the deceased group. Troponin levels were found to be significantly higher in the critical and severe patient group than mild and control groups. There was no significant difference between IMA levels and patient groups. The rate of IMAR was higher in the patient group than in the control group. Transferrin saturations were found to be lower in the patient group compared to the control group. Iron levels were found to be lower in the patient group compared to the control group and no relationship was found with the iron levels and the severity of the disease. A strong negative correlation was found between disease severity and TDBC and UIBC. Transferrin receptor levels were found to be significantly lower in the critically ill group. CONCLUSION: In our study, we found that a decrease in albumin and transferrin levels and an increase in ferritin levels in COVID-19 patients are important parameters in terms of showing prognosis and mortality. Decreased iron and transferrin levels, increased ferritin level, slight decrease in transferrin saturations and low transferrin receptor levels in the critically ill patient group diagnosed with COVID-19 indicate that the cause of anemia in COVID-19 patients may be anemia of chronic disease due to inflammation. No significant difference was found between the patient groups, since IMA levels, a marker of oxidative damage, were affected by low albumin levels. IMAR rates were higher in the patient group compared to the control group. We think that keeping albumin levels in the normal range in critically ill COVID-19 patients will positively affect the prognosis and mortality of the patients. In addition, iron chelators can be used to reduce iron accumulation, and hepcidin monoclonal antibodys can be useful to decrease anemia in inflammation. Clinical studies are need to see the effectiveness of these treatments.