COVİD-19'dan sonra serebrovasküler hastalık ve st eleve miyokart enfarktüsü vakalarında artış durumunun araştırılması
Investigating the increase in cerebrovascular disease and st eleve myocardial infarction cases after COVİD-19
- Tez No: 854754
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Çalışmamızda COVID-19'un akut iskemik inme (Aİİ) ve ST elevasyonlu miyokart enfarktüsü (STEMI) insidanslarını artırıp artırmadığını tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamız pandemi (1 Temmuz- 31 Aralık 2020) ve pandemi öncesi (1 Temmuz- 31 Aralık 2019) aynı dönemde acil servise başvuran Aİİ ve/veya STEMI tanısı konan hastalar ile yapılmıştır. Pandemi ve pandemi öncesi dönemde başvuran hastaların yaş, cinsiyet, hasta sayıları, komorbidite durumları, tanıları ve mortalite durumları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 71,8± 13 yıl olup, %48,3'ü erkekti. Pandemi öncesi dönemde başvuran 255 iskemik (STEMI ve/veya Aİİ) hastanın, pandemi döneminde 165'e düştüğü saptandı (p0,05). Tüm iskemik (STEMI ve/veya Aİİ) grupta ve Aİİ tanılı hastalarda pandemi döneminde başvuran hastalarda kronik böbrek yetmezliği ve hiperlipidemi (HL) sıklığı yüksek saptandı (p0,05). Tüm iskemik (STEMI ve/veya Aİİ) hastalar ve STEMI tanılı hastalarda pandemi döneminde, pandemi öncesi döneme kıyasla eksitus oranı anlamlı olarak yüksek saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to determine whether COVID-19 increases the incidences of acute ischemic stroke (AIS) and ST elevation myocardial infarction (STEMI). Materials and methods: Our study was conducted with patients admitted to the emergency department during the pandemic (July 1 - December 31, 2020) and prepandemic period (July 1 - December 31, 2019) with a diagnosis of AIS and/or STEMI. Age, gender, number of patients, comorbidities, diagnoses and mortality rates of patients admitted during the pandemic and pre-pandemic periods were compared. Results: The mean age of the patients included in the study was 71.8± 13 years and 48.3% were male. It was found that 255 ischemic patients (STEMI and/or AIS) admitted in the pre-pandemic period decreased to 165 during the pandemic period (p0.05). The prevalence of chronic renal failure and hyperlipidemia (HL) was high in all ischemic (STEMI and/or AIS) groups and in patients with AIS who presented during the pandemic period (p0.05). In all ischemic patients (STEMI and/or AIS) and patients diagnosed with STEMI, the excitation rate was significantly higher during the pandemic period compared to the pre-pandemic period (p0.05).