'Mütalaa gazetesi' inceleme, fihrist, seçme metinler
'Mütalaa gazetesi' analysis, index, selected texts
- Tez No: 72694
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TÖRENEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ“MÜTÂLÂA”GAZETESİ, -İNCELEME, FİHRİST, SEÇME METİNLER- Ahmet İhsan KAYA Danışman: Yard. Doç. Dr. Mehmet TÖRENEK 1998, SAYFA: 296 Jüri: Yard. Doç. Dr. Mehmet TÖRENEK Bu çalışmada 1896-1898 yıllan arasında 131 sayı olarak, Selanik'te yayımlanan, Mütalaa Gazetesi'nin incelemesi yapılmıştır. Sansürden etkilenmeden edebi ve fenni konulardan bahseden gazetenin incelenmesi üç bölümden oluşmaktadır. Giriş Bölümünde 1860-1898 Yılları Arasında Türk Basınına Genel Bir Bakış, Mütâlâa Gazetesinin Özellikleri ve Yazar Kadrosu ele alınmıştır. İkinci Bölümü, gazetede yer alan bütün yazarların adlarına ve yazıların konularına göre düzenlenmiş tahlilî fihristler oluşturmaktadır. Üçüncü Bölümde ise, edebi değeri olan şiir ve makale türlerindeki yazılardan seçilmiş metinlerin çevrileri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS“MÜTÂLÂA GAZETESİ”-ANALYSIS, INDEX, SELECTED TEXTS- Ahmet İhsan Kaya Supervisor: Yard. Doç. Dr. Mehmet TÖRENEK 1998, PAGE: 296 Jury: Yard. Doç. Dr. Mehmet TÖRENEK In this study, we have analysed the 'Mütâlâa Gazetesi" published in Selanik in 131 issues from 1896 to 1898. The analysis of the paper consists of three chapters. This paper was concerned wiht literary and scientific matters and was away from censorship. In the Introduction, we have dealt wiht the writers and characteristics of the paper, and we have had a general look in to Turkish press of that time. Thesecond chapter consists of the analytical indexes of the writings in terms of their writers and topics. In the third chapter, there are the translations of the selected texts from the writings of literary value such as peetry and essay.