Ferhad ile Şirin hikayesi üzerinde karşılaştırmalı bir araştırma
A Comparative study on Ferhad and Şirin tale
- Tez No: 72695
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLAVER DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Ferhad ile Şirin hikâyesi, halk hikâyeleri içinde önemli bir yere sahiptir. Ancak bu güne kadar bu konu üzerinde ayrıntılı ve doyurucu bir çalışma yapılmamıştır. Ferhad ile Şirin hikâyesinin bir çok yönden incelendiği bu çalışma giriş ve 2 bölümden oluşmaktadır. İncelemede yazma, taşbasma, sözlü ve yeni harfli basma olmak üzere 4 varyant esas alınmıştır. Giriş kısmında hikâye üzerinde yapılan çalışmalar ve hikâyenin kaynağı araştırılmıştır. İnceleme kısmını oluşturan I. Bölümde varyantların mukayesesi, hikâyenin motifleri, şahıs kadrosu ve kahramanların tahlili, hikâyede zaman ve mekânın tahlili, manzum kısımların karşılaştırılması, hikâyenin etkileri üzerinde durulmuştur. II. Bölümde ise incelemede kullanılan 4 metin, dil hususiyetleri korunarak aktarılmıştır. Çalışmanın sonunda sözlük ve bibliyografya verilmiştir. Ayrıca ekler kısmına yazma ve taşbasma nüshaların eski harfli şekillerinin fotokopileri konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ferhad and Şirin has an important place in folk tales. Bat, no satisfactory study has been made on the subject up to now. This study, containing Ferhad and Şirin from various viewpoints, includes an ltroduction and to other parts. Four varius scripts were taken as principles as hand written, ottoman letters, oral and Latin letters. In Introduction, studies on the story and the oring of the study were analysed. Chapter I contains the detailed study and Chapter II contains the text. In Chapterl, the comparison of the texts, the motifs of the story, characters, analyses of characters, analyses of time and place, comparison of poetry and the influence of the story were focused on. In Chapter II, the four texts were analysed in accordance with language characteristics. Vocabulary and bibliograpy were included in the end. Besides, ottoman letter script and hand script were taken in appendix.