Diyabetes mellitus tanılı 65 yaş üstü geriatrik hastalarda geriatrik nutrisyonel risk indeksin irdelenmesi
Evaluation of geriatric nutritional risk index in geriatric patients over 65 years old with diabetes mellitus
- Tez No: 726940
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Malnütrisyon yaşlılarda sık görülen bir hastalıktır. 65 yaş üzeri geriatrik hastalarda malnütrisyon hastalığın seyrinde önemli mortalite ve morbidite nedenidir. Yaşlılarda malnütrisyonun en önemli sebebi hastalıklardır. Malnütrisyon değerlendirilmesinde günümüzde kullanılan birçok yöntem vardır. Literatürdeki birçok çalışmalara göre yaş ilerledikçe akut ve kronik hastalıklar arttığı için yaşlıların bu hastalıklardan etkilenmeleri daha çok olmaktadır. Bu çalışmanın amacı 65 yaş ve üzeri diyabetik yaşlılarda malnütrisyon durumunu saptamak, GNRI ve MNA -SF ölçeklerini karşılaştırmak ve tarama testi olarak kullanabilirliğini belirlemektir. Gereç ve Yöntem:Çalışmamızı kesitsel bir çalışma olarak tasarladık. Etik kurulu onayı takiben Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma hastanesi dahiliye polikliniği ayaktan başvuran 65 yaş ve üzeri diyabet tanılı 116 hasta ve non diyabetes mellitus 116 hasta çalışmaya alındı. Malnütrisyona yol açan malign hastalığı olan, ileri evre akciğer ve kalp hastalığı olan, yakın zamanda major cerrahi operasyon geçiren hastalar ve PEG' li hastalar çalışma dışı bırakıldı. Dahil edilen hastalarda anemnez, fizik muayene ve diyabet takibinde rutin bakılan tam kan, açlık kan şekeri, total kolesterol, LDL, HDL, trigleserid, kreatin, üre, HbA1c, değerlendirildi. İncelenecek gruptaki hastaların beslenme skoru GNRI hesaplanarak bakıldı.Aynı grup hastaların beslenme durumlarını değerlendirmede MNA-SF ile hesaplandı. Her iki grupta elde edilen veriler karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların malnütrisyon skoru GNRI ile hesaplandığında DM tanılı hastaların tamamında malnütrisyon olmadığı, DM olmayan hastaların ise %95' inin normal nütrisyononun olduğu görülmektedir. MNA ile malnütrisyon değerlendirildiğinde ise çalışmaya katılan DM tanılı hastaların %31'inin malnütrisyon riski altında olduğu, % 1,7'sinin malnütrisyonlu olduğu , DM olmayan hastaların ise %31' inin malnütrisyon riski altında olduğu ve%2,6'sı nın malnütrisyonlu olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim:Malnutrition is a common disease in the elderly. geriatric over 65 years oldsignificant mortality and morbidity in the course of the disease in patients with malnutrition.is the reason. Diseases are the most important cause of malnutrition in the elderly..There are many methods used today in the evaluation of malnutrition. Many in the literature according to studies, as acute and chronic diseases increase with age, elderly people are more likely to be affected by these diseases. The aim of this study is to determine the malnutrition status in diabetic elderly people aged 65 and over ,to compare the GNRI and MNA-SF scales,and to determine theır use as a screenıng test. Material ve Method: We designed our study as a cross-sectional study. Health Sciences following ethics committee approval University Ümraniye Training and Research Hospital internal medicine out patient clinic116 patients aged 65 and over with diabetes mellitus and 116 patients with non-diabetes mellitus were included in the study.Patients with malignant disease leading to malnutrition, advanced lung and heard disease, close Patients who underwent major surgery at the same time and patients with PEG were excluded from the study. Whole blood is routinely checked in the anamnesis, physical examination, and diabetes follow-up of the included patients.fasting blood sugar, total cholesterol, LDL, HDL, triglyceride, creatine, urea, HbA1c, deterlendidda the nutritional score of the patients in the group to be examined was evaluated by calculating the GNRI, same groupCalculated with MNA-SF in evaluating the nutritional status of patients. in both groupsThe obtained data were compared. Results: When the malnutrition score of the patients participating in the study was calculated by GNRI, it was seen that 100% of the patients with DM had a normal diet, and 95% of the patients without DM had a normal diet. It is seen that 66.4% of patients without DM are under the risk of malnutrition, 1.7% of them are under the risk of malnutrition, 66.4% of them are under the risk of malnutrition, 31% are under the risk of malnutrition and 2.6% are under the risk of malnutrition.