Postmonepozal kadınlarda non alkolık karaciğer yağlanması ile kemik mineral yoğunluğu arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between non-alcoholic fatty liver and bone mineral density in postmonopausal women
  1. Tez No: 726941
  2. Yazar: MERVE ASLAN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE ŞERİFE AKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Son yıllarda NAYKH' nın kemik mineral yoğunluğu( KMY) üzerine olumsuz etkisi olup osteoporoza yol açtığı iddia edilmektedir. Postmenopozal dönemdeki kadınlarda non alkolik karaciğer yağlanması ile KMY arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla bu çalışma tasarlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma kesitsel olarak tasarlanmıştır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Polikliniği'ne 01/11/2021- 01/04/2022 tarihleri arasında başvuran 118 postmenopozal kadın çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen kişiler NAYKH olan 59 kişi ve NAYKH olmayan 59 kişi olarak iki gruba ayrıldı. Gruplar VKİ, HOMA-IR, AST, ALT, GGT, HbA1c, glukoz, albümin, total bilirubin, total kolesterol, trigliserid, kalsiyum, fosfor, PTH, 25-OH D vitamini değerleri ve menopoza girme yaşı yönünden karşılaştırıldı. Sonuçlar istatiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 59,09 ± 9,22 olduğu görülmektedir. Çalışmaya katılanlar yağlanma derecelerine göre 59 kişi NAYKH olmayan (%50), 21 kişi grade 1 (%17,8), 34 kişi grade 2 (%28,8) ve 4 kişi grade 3 ( %3,4) idi. Çalışmaya katılanlar Femur T skoru göre 2 kişi (%1,7) osteoporoz, 34 kişi (%28,8) osteopeni, 82 kişi ( %69,5) normaldi. Çalışmaya katılanlar L1-L4 T skoruna göre 18 kişi (%15,3) osteoporoz, 44 kişi (%37,3) osteopeni, 56 kişi (%47,5) normaldi. NAYKH olan grupta BMI, trigliserid (p=0,000), ALT (p=0,001), AST (p=0,044), Glukoz (p=0,008), HbA1c, GGT (p=0,005) ve HOMA-IR( p=0,000) daha yüksekti. Her iki grup arasında Femur T skoru ve L1-L4 T skoru arasında fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Aim: In recent years, it has been claimed that NAFLD has a negative effect on bone mineral density (BMD) and causes osteoporosis. This study was designed to investigate the relationship between non-alcoholic fatty liver disease and BMD in postmenopausal women. Material ve Method:This study was designed prospectively. 118 postmenopausal women who applied to the Health Sciences University Ümraniye Training and Research Hospital Internal Diseases Polyclinic between 01/11/2021 and 01/04/2022 were included in the study. The people included in the study were divided into two groups as 59 people with NAFLD and 59 people without NAFLD. The groups were compared in terms of BMI, HOMA-IR, AST, ALT, GGT, HbA1c, glucose, albumin, total bilirubin, total cholesterol, triglyceride, calcium, phosphorus, PTH, 25-OH vitamin D values and age at menopause. The results were evaluated as statistical. Results: It is seen that the mean age of the participants in the study was 59.09 ± 9.22. According to the degree of adiposity of the participants in the study, 59 people were non-NAFLD (50%), 21 people were grade 1 (17.8%), 34 people were grade 2 (28.8%), and 4 people were grade 3 (3.4%). According to the Femur T score of the participants, 2 (1.7%) were osteoporosis, 34 (28.8%) osteopenia, 82 (69.5%) were normal. According to the L1-L4 T score of the participants, 18 (15.3%) were osteoporosis, 44 (37.3%) osteopenia, 56 (47.5%) normal. In the NAFLD group, BMI, triglyceride (p=0.000), ALT (p=0.001), AST (p=0.044), Glucose (p=0.008), Hba1c, GGT (p=0.005) and HOMA-IR( p=0.000) was higher. There was no statistical difference between the two groups in terms of femoral T score and L1-L4 T score.