Suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu (TCK m.220)
Establishment of an organization for the purpose of committing a crime
  1. Tez No: 550216
  2. Yazar: ERTAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN KEÇELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Suç örgütlerini belirsiz sayıda suçu işlemek amacıyla bir araya gelmiş ve belirli bir hiyerarşik düzene sahip yapılanmalar şeklinde tanımlamak mümkündür. Suç örgütleri sadece günümüzde değil tarihin çok eski dönemlerinde de çete, eşkıya vb. isimler altında faaliyet göstermişlerdir. Günümüzde ise teknolojik gelişmeler ve iletişim imkânlarının artması ile birlikte suç örgütleri faaliyet alanları ile araç ve gereçlerini geliştirmiş ve sadece ulusal değil uluslararası nitelikte bir suç ağı oluşturmuşlardır. Suç örgütlerinin faaliyetleri de kamu düzeni ve toplumsal barışı tehdit etmekte, toplum nezdinde endişe, korku ve paniğe sebep olmaktadır. Söz konusu faaliyetler oluşturdukları somut tehlike sebebiyle TCK'nın 220. maddesinde ayrı bir suç olarak düzenlenmiştir. Yapılan kanuni düzenlemede örgüt kurucu, yönetici, üye, örgüt adına suç işleyen veya örgüte yardım edenler ile örgüt veya amacının propagandasını yapan failler açısından cezai müeyyideler öngörülmüştür. Bu çalışmamızda da suç örgütlerinin yapısı, bu konudaki diğer ülke düzenlemeleri ve ülkemizde uygulanmakta olan yasal mevzuat hükümleri detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Organized crime groups can be defined as establishment who have a certain kind of hierarchy and commits indefinite number of crimes. Organized crime groups are not a type of establishment emerged recently, they acted as bandit, gang etc. in the early periods of history. Inrecently, with in the increase in technological developments and communication opportunities, criminal organisations have developed their activities and tools and have established a criminal network not only national but also international. Such activities of criminal organisations threat public order and peace, and couse anxiety and fear in public. Thesea ctivities are stated as crime in Article 220 of Turkish Penal Code. In this article, there are penalties for establisher, manager and members of the criminal organisations, contributer not member and propagandists. In this thesis study, we carry out a deep analysis into structure of organized crime groups, legislations in other countries and legislations of Turkey.