Genişletilmiş flüt tekniklerinin tarihsel gelişimi ve icracı-besteci bağlamında incelenmesi
Historical development and evaluation of extended flute techniques in the context of performer-composer
- Tez No: 726951
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN BARUT DİKİCİGİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
20. ve 21. Yüzyılda sanatın her alanında yaşanan değişim ve yenileşme süreci müzikte de kendini göstermiştir.“Yeni müzik”olarak adlandırılan bu süreçte müzikal formların ve kullanılan tekniklerin de değiştiği görülmektedir. Bu dönemde çoğu enstrümanda alışılmış tınının aksine genişletilmiş teknikler aracılığıyla farklı efektler elde edilmiş, sıklıkla kullanılan bu teknikler günümüz müziğinin vazgeçilmezleri haline gelmiştir. Bu çalışmada 20. ve 21. Yüzyıl flüt repertuvarında yer edinmiş solo eserlerden kronolojik sıra baz alınarak dört eser seçilmiş ve bu eserlerde kullanılan teknikler incelenerek flütistlere yeni genişletilmiş tekniklerin icrası hakkında bilgiler verilmiştir. Bu çalışma,“Problem, Araştırmanın Önemi, Sınırlılıklar ve Evren Örneklem, Yöntem, Model, Varsayımlar ve Verilerin Toplanması ve Analizi”başlıklarını barındıran,“Giriş”bölümü ile başlamaktadır. İkinci bölümde, flüt repertuvarında yer edinen solo eserlerden kronolojik sırayla seçilmiş dört eserin hem teknik hem de müzikal incelemelerine yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, genişletilmiş teknikler incelenmiş ve flütistlere kolayca anlaşılabilmesi ve icra edilebilmesi için önerilerde bulunulmuş, aynı zamanda içerisinde genişletilmiş tekniklerin bulunduğu ve notasyonuna ulaşılabilen eserlerdeki yazım şekilleri gösterilmiştir. Dördüncü ve çalışmanın son bölümünde ise, genişletilmiş tekniklerden oluşan ve ulaşılabilen kaynaklar ile sınırlı olan modern solo flüt repertuvarındaki eserlere yer verilmiştir. Bunlara bağlı olarak bu çalışma, yeni tekniklerin kolayca anlaşılması ve icra edilebilmesi açısından flütistlere bir kılavuz olması amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The change and innovation process in all aspects of art in the 20th and 21st century has also manifested itself in music. In this process, which is called“the new music”, it can be seen that musical forms and techniques have also changed. In contrast to the traditional timbre of most instruments during this period, which is also called the modern period, different effects were obtained through extended techniques, and these frequently-used techniques have become indispensable in modern music. In this study, four solo works were selected based on chronological order from in the 20th and 21st century flute repertoire. By evaluating the techniques used in these works, the information about the performance of the new extended techniques were given to the flutists. This study begins with the“Introduction”section, which includes the titles“Problem, Importance of Research, Limitations and Universe Paradigm, Methods, Model, Assumptions and Data Collection and Analysis”. The second part includes both technical and musical evaluations of the four selected works in chronological order from the solo works within the flute repertoire. In the third part of the research, extended techniques were evaluated and suggestions were made to the flutists for understand easily and performance, as well as the forms of writing in the works, in which extended techniques are included and their notation can be reached. The fourth and final part of the work includes the modern solo flute repertoire consisting of extended techniques and limited to accessible sources. Accordingly, this study is intended to be a guide for flutists to understand easily and performance of new techniques.