Koroner yoğun bakımda yatan hastaların manevi iyilik hali ve ölüm kaygısı düzeyleri
Spiritual well-being and death anxiety levels of the patients hospitalized at the coronary intensive care unit
  1. Tez No: 726968
  2. Yazar: BURCU BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNA ÖZVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma koroner yoğun bakımda yatan hastaların manevi iyilik hali ve ölüm kaygısı düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve ilişkisel olarak yapılmıştır. Araştırma bir şehir hastanesinin koroner yoğun bakım ünitesinde yatan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 222 hasta ile yapılmıştır. Veriler Tanıtıcı Özellikler Formu, Manevi İyilik Ölçeği ve Ölüm Kaygısı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Levene testi, Shapiro-Wilk testi, Student's t Testi, Mann Whitney–U testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve çoklu karşılaştırma testlerinden Tukey HSD testi, Kruskal Wallis testi, Bonferroni-Dunn testleri, spearman korelasyon analizi ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Hastaların yaş ortalaması 59,15±12,70 olup %32,9'unun kadın, %83,3'ünün evli ve %34,2'sinin çalıştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive, cross-sectional, and correlational study to identify the spiritual well-being and death anxiety levels of patients hospitalized at a coronary intensive care unit. The study was performed with 222 patients who stayed at the coronary intensive care unit of a city hospital and consented to participate in the research. The research data were collected by using the Descriptive Characteristics Form, the Spiritual Well-Being 12-Item Scale, and the Scale of Death Anxiety. In the evaluation of research data, Levene's test, the Shapiro-Wilk test, the student's t-test, the Mann-Whitney U test, the one-way analysis of variance, and multiple comparison tests, namely, Tukey's range test, the Kruskal-Wallis H test, the Dunn-Bonferroni test, the spearman correlation analysis and pearson correlation analysis were used. It was discerned that the mean age of the participant patients was 59.15±12.70 years, 32.9% of them were female, 83.3% were married, and 34.2% were employed.