Takım ve bireysel spor ile uğraşan sporcuların spora katılım motivasyonlarının incelenmesi
Examination of spors participation motivations of athletes engagaed in team and individual sports
- Tez No: 726969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı; Motivasyonun temel problemi davranışa neyin sebep olduğu sorusu ile ortaya çıkmaktadır. Bu soru ile davranışın nasıl başladığına, nasıl devam ettiğine, nasıl değiştiğine ve olası sonuçlarına cevap aranmaktadır. Bu çalışmada Yozgat ili merkez ilçesinde Takım ve bireysel spor ile uğraşan sporcuların spora katılım motivasyonlarının incelenerek, sporda motivasyon çalışma alanlarına alaka duyan akademisyen ve uygulamacılara katkı sağlamak amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın Evrenini Yozgat İl'inde bulunan Takım ve bireysel spor ile uğraşan Sporcu öğrenciler arasından rastgele (tesadüfi yol ile) seçilen 189 kadın 247 erkek toplam 436 sporcu gönüllü olarak katılan sporcular oluşturmaktadır. Yozgat ilinin sunduğu koşullar itibariyle Bireysel ve takım sporuyla uğraşan sporculara (Güreş,Hentbol, taekwondo, box,okçuluk,judo, cimnastik, voleybol, basketbol, futbol vb.) ulaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Verilerin toplanmasında Willis (1982) tarafından geliştirilen Türkiye'deki geçerlilik ve güvenilirlik çalışması da Tiryaki ve Gödelek tarafından yapılan (1997)“Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği”kullanılmıştır. Düzenlenen verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. İlk olarak verilerin dağılımına bakılmıştır ve verilerin normal dağıldığı görülmüştür. Bu sebeple parametrik testler kullanılmıştır. Katılımcıların spora katılım motivasyonlarının cinsiyet, spor branşı, ailede sporla uğraşan bireylerin varlığı durumları açısından anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığı belirleyebilmek için t testi kullanılmıştır. Katılımcıların spora katılım motivasyonlarının yaş, spor yapma yılı, anne- baba eğitim düzeyi, anne-baba mesleği, aile gelir düzeyi ve spor branşına ile ilgili gelecek planı değişkenleri açısından farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için Anova testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Takım ve bireysel spor ile uğraşan sporcuların spora katılım motivasyonlarını incelemeye ve bununla beraber spora katılım motivasyonlarının çeşitli demografik değişkenler açısından istatistiksel olarak anlamlı farklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research occurs with the what cause the behaviour basıc problem of motıvatıon .With this question we btrıed to find an answer to how behavıour begin, how ıt continue , how it change and impossible results.Study was done in order to help the academic who interesred in sport motıvatıon.189 man and 247 man 436 volunteer studenets (random selected) constıtue the research area.due to Yozgat condıtıons ıt was trıed to reach the athletes engagaed in wrestling, Handball, taekwondo, boxing,archery,gymnastics,voleyball, basketball, football etc.In this research, as a data collection tool ; ''Spora Özgü Başarı Motivasyon Ölçeği'' develeoped by Willis (1982) reliabilty and validity study was done by Tiryaki and Gödelek was used.In analyızıng the data statistics, packet program IBM SPSS 22 was used.First the distribution of the data was examined and normally distributed.Therefore parametric tests were used. In order to determine ;whether the partıcıpants motivation differs according to gender, sports branch, presence of any family member engaged in sports ''T'' test was used.In order to determine whether the participants motıvatıon differs according to age, experıence years, parents educatıon level/ job and famıly ıncome level, ANOVA test used.As a result of this research it is detected that motivation of sports participation has various statistical differences.