Yozgat Şehir Hastanesinde çalışan sağlık çalışanlarının COVID-19 pandemi döneminde sağlığı geliştirme davranışları
Health promotion behavior of healthcare professionals working in Yozgat City Hospital during the COVID-19 pandemic period
  1. Tez No: 726973
  2. Yazar: MERVE SULTAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada, sağlık çalışanlarının COVID-19 pandemi döneminde sağlığı geliştirme davranışlarının belirlenmesi amaçlandı. Kesitsel tipte yapılan araştırmanın örneklemini Yozgat Şehir Hastanesinde çalışan 305 sağlık çalışanı oluşturdu. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları-II (SYBDÖ-2) ile toplandı. Araştırmanın yapılabilmesi için gerekli yasal izinler ve etik kurul onayı alındı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra bağımsız gruplarda t testi, ANOVA varyans analizi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Tukey testi kullanıldı. Sağlık çalışanlarının %75.7'si kadın, %60.3'ü 20-30 yaş arasında, %51.5'i bekar, %58'i üniversite mezunu idi. Sağlık çalışanlarının %60.3'ünün hemşire olduğu, %67.5'inin 0-10 yıl çalışma yılına sahip olduğu, %91.1'inin pandemide hastanede çalıştığı, %16.7'sinin kronik hastalığı olduğu görüldü. Sağlık çalışanlarının SYBDÖ-II den ortalama 124.09±21.45 puan aldıkları belirlendi. Sağlık çalışanları en yüksek puanı manevi gelişim alt grubundan (25.19± 4.82), en düşük puanı ise fiziksel aktivite (15.61±4.75) alt grubundan aldığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the health promotion behaviors of healthcare professionals during the COVID-19 pandemic period. The sample of the cross-sectional study consisted of 305 healthcare professionals working in Yozgat City Hospital. Data were collected with the Introductory Information Form and Healthy Lifestyle Behaviors-II (HLBS-2). Necessary legal permissions and ethics committee approval were obtained to conduct the study. In addition to descriptive statistics, t test, ANOVA analysis of variance, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Tukey test were used in the analysis of the data. Of the healthcare professionals, 75.7% were women, 60.3% were between the ages of 20-30, 51.5% were single, and 58% were university graduates. It was observed that 60.3% of the health workers were nurses, 67.5% had 0-10 years of work, 91.1% worked in the hospital during the pandemic, and 16.7% had a chronic disease. It was determined that healthcare workers got an average of 124.09±21.45 points in HLBS-II. It was determined that health workers got the highest score from the spiritual development subgroup (25.19±4.82) and the lowest score from the physical activity (15.61±4.75) subgroup.