COVİD-19 sürecinde emziren kadınların emzirmeye ilişkin bilgi ve davranışlarının incelenmesi
Examination of breastfeeding knowledge and behavior of breastfeeding women during COVID-19 process
  1. Tez No: 726972
  2. Yazar: EMİNE İLKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE HÖBEK AKARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma Covid-19 pandemi sürecinde emziren kadınların emzirmeye ilişkin bilgi ve davranışlarının incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışma, 15.02.2021-31.08.2021 tarihleri arasında Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine doğum sonu dönemin ilk 6 aylık sürecinde herhangi bir nedenle hastaneye başvuran, bebeğini emzirmeye devam eden kadınlardan oluşmaktadır; araştırmaya katılmayı kabul eden, bebeğini emziren, Covid-19 tanısı almamış, 18-35 yaş arasındaki 382 kişi ile yürütüldü. Araştırmanın verileri 'Hasta Tanıtım Formu', 'Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği (EÖYÖ)', 'Covid-19 Sürecinde Emzirme Bilgi ve Davranış Formu' kullanılarak elde edildi. Verilerin değerlendirilmesinde Bağımsız Örneklem T-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis H testi kullanıldı. Çalışmanın anlamlılık düzeyi p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the knowledge and behavior of breastfeeding women during the Covid-19 pandemic. The study consisted of women who applied to the Yozgat Bozok University Research and Application Hospital for any reason during the first 6 months of the postpartum period between 15.02.2021 and 31.08.2021 and continued to breastfeed their babies; The study was conducted with 382 people between the ages of 18-35 who accepted to participate in the study, were breastfeeding their babies, were not diagnosed with Covid-19. The data of the study were collected using the 'Patient Identification Form', 'Breastfeeding Self-Efficacy Scale (BSES)', and 'Breastfeeding Information and Behavior Form in the Covid-19 Process'. Independent Sample T-test, One-Way Analysis of Variance, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis H test were used to evaluate the data. The significance level of the study was accepted as p0.05).