E-ticaret ürünlerindeki türkçe kullanıcı yorumlarınınoyunlaştırma, nlp ve makine öğrenmesi teknikleri ile sınıflandırılması
  1. Tez No: 726975
  2. Yazar: RIFAT MERT DOLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN KARAGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Türkiye'de ve dünyada internet alışverişi, günden güne büyüyen, önemi giderek artan, dev bir sektör halini almış durumdadır. Özellikle bu tezin yazıldığı dönem itibari ile pandemi sürecinin getirdiği global kısıtlamalarla beraber altın çağını yaşayan internet alışverişinin önemi bir kez daha görülmüştür. Zaman tasarrufu, evden çıkmadan alışveriş yapmanın rahatlığı, yorulmadan ayağımıza gelen hizmet, ürün çeşitliliği, ödeme kolaylığı, ürünler ile ilgili yorumları görebilme, ürün karşılaştırmaları ve teslimat kolaylığı tüketicileri internet alışverişine çeken önemli unsurların başında gelmektedir. Bu unsurlardan bazıları tüketicilerin ürün tercihlerini ciddi oranda etkilemektedir. Bunlardan biri de ürünlere yapılmış olan tüketici yorumlarıdır. Bir ürünü daha önce almış ve deneyimlemiş tüketicilerin yorumları, ürünü alacak olan tüketicilerin tercihlerini etkilemektedir. Bu tezin başlıca amacı, Türkiye'deki internet alışverişi sitelerindeki satılan ürünlere yapılan yorumları sınıflandırma algoritmaları, oyunlaştırma ve doğal dil işleme (NLP) teknikleri kullanılarak değerlendirilmesi amacıyla gelecek çalışmalara ışık tutmaktır. Toplamda 27 teknoloji ürünü ve 11236 kullanıcı yorumu üzerinde oyunlaştırma tekniği kullanılmıştır. Mobil uygulama oyunu üzerinden yapılan bir yarışma ile veri tabanında saklanan veriyi, rastgele bir şekilde uzmanlara göstererek, manuel etiketlemeler sonucu kategorize edilmiş eğitim verisi, doğal dil işleme (Zemberek, gürültü azaltma,belirteç oluşturma, normalleştirme), makine öğrenmesi ve sınıflandırma teknikleri (Fasttext, cbow, skipgram) kullanılarak 5 farklı duyguya (Çok olumlu, olumlu, nötr, olumsuz, çok olumsuz) kategorize edilmiştir. Kullanıcıların yazdıkları yorumlar ve verdikleri puanlardaki bazı tutarsızlıklar da grafiksel olarak gösterilmiş olup, gelecek çalışmalara yönelik olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Internet shopping is growing, increasing importance, it has already been a huge sector in Turkey and the world. Especially since the writing of this thesis, the importance of internet shopping, which is experiencing its golden age with the global restrictions brought by the pandemic process, has been once again seen. Saving time, the convenience of shopping from without leaving home, the service that comes to our home without going any place, the variety of products, the convenience of payment, seeing the comments about the products, product comparisons and the ease of delivery are the main reasons that attract consumers to online shopping. Some of these reasons seriously affect the consumers' product preferences. One of these is consumer comments on products. The comments of consumers who have already bought and experienced a product before affect the preferences of the consumers who will buy the product. The main objective of this thesis is to shed light on future studies while using classification algorithms and techniques, gammification and natural language processing (NLP) to commented products sold in Internet Shopping Sites in Turkey. Using gamification on daily usage of 27 technology products and 11236 users in total, by holding a competition over mobile application game, by showing the data stored in the database randomly to experts and categorized as a result of manual tagging, natural language processing (Zemberek, noise reduction, tokenization, normalization), machine learning and rendering style (Fasttext, cbow, skip-gram) are categorized into 5 different emotions (Very positive, positive, neutral, negative, very negative). Some inconsistencies in the comments written by the users and their scores were also shown graphically and interpreted for future studies.