Evaluation of the mechanical biological treatment plant location alternatives using fuzzy multi-criteria decision making approach
Mekanik biyolojik arıtma tesisi yer alternatiflerinin bulanık çok kriterli karar verme yaklaşımı ile değerlendirilmesi
- Tez No: 726978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İnsan nüfusunun her geçen gün artmasına bağlı olarak tüketilen besinler sonucu ortaya çıkan atık miktarı da aynı doğrultuda artmaktadır. Günümüzde artan nüfus ve gelişen teknoloji ile birlikte meydana gelen atıkları yönetebilmek ülkeler için önemli bir konu haline gelmiştir. Sürdürülebilir bir atık yönetim süreci için atığın toplanması, transfer edilmesi, ön işlemden geçirilmesi ve geri dönüşüm konuları detaylı bir şekilde analiz edilmelidir. Bu sebeple ülkeler bulundukları konumun özelliklerini ve birden fazla kriteri dikkate alarak uygun geri dönüşüm tekniklerini uygulamayı amaç edinmişlerdir. Belirlenen geri dönüşüm tekniğindeki atık tesislerinin hangi konumda yer alacağı kararı için ise titiz bir çalışma gerektiği sonucu doğmaktadır. Bu çalışmada atığın geri dönüşümü öncesi gerekli işlemlerden geçirerek geri dönüşüme uygun hale gelmesini sağlayan mekanik biyolojik tesis (MBT) için İstanbul bölgesinde uygun tesis yer seçimi problemi üzerinde çalışılacaktır. İstanbul Anadolu bölgesinde atık geri dönüşüm tesisinin verimini arttırabilmek için ön işlem tesisine ihtiyaç bulunmaktadır. Bu nedenle, MBT yer seçimi problemi için entegre bir bulanık çok kriterli karar verme modeli geliştirilmiştir. Önerilen yöntem coğrafi bilgi sistemi, bulanık en iyi en kötü yöntem ve hiyerarşik bulanık çok kriterli karar verme yaklaşımından oluşmaktadır. Öncelikle yer seçimi problemi için alternatifler uzman görüşleri ve web tabanlı coğrafi bilgi sistemi kullanılarak belirlenmiştir. İkinci olarak, literatür ve uzman görüşleri ile belirlenen kriterler bulanık en iyi en kötü yöntemi kullanılarak ağırlıklandırılmıştır. Son olarak hiyerarşik bulanık çok kriterli karar verme yaklaşımı kullanılarak en uygun alternatif belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the increase in human population day by day, the amount of waste generated from the foods that consumed increases in the same direction. Today, with the increasing population and developing technology, the waste that is generated has become an important issue for countries. For a sustainable waste management process, waste collection, transfer, pre-treatment, and recycling issues should be analyzed in detail. Therefore, countries have aimed to apply appropriate recycling techniques by considering the characteristics of their location and multiple selection criteria. As a conclusion, meticulous work is required to determine the appropriate waste facility location. The aim of this thesis is to determine the appropriate location for the mechanical biological treatment (MBT) plant in Istanbul. MBT provides that wastes become suitable for recycling by passing through the necessary processes before recycling. A pre-treatment facility is required in the Anatolian region of Istanbul, in order to increase the efficiency of the waste recycling facility. Therefore, an integrated fuzzy multi-criteria decision making (MCDM) model is developed for the MBT location selection problem. The proposed method comprises of geographic information system (GIS), fuzzy best worst method (BWM) and hierarchical fuzzy MCDM approach. First, alternatives for the site selection problem were determined using expert opinions and web-based GIS. Second, the criteria determined for the literature and expert opinions were weighted using the fuzzy best worst method. Finally, most suitable alternative was determined using hierarchical fuzzy MCDM approach.