Innovative features in instant messaging applications
Anlık mesajlaşma uygulamalarında yenilikçi özellikler
- Tez No: 726977
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Mobil mesajlaşma uygulamaları (MMU), akıllı telefon kullanıcıları için en çok tercih edilen uygulamalardır. Bir iletişim aracı olarak sadece kişisel düzeyde değil, aynı zamanda grup üyeleri arasındaki etkileşimi de etkilemiştir. Ancak şu anda MMU kullanıcılarının kullandığı teknik çözümlerin birçok noktada yetersiz ve basit olduğu görülüyor. Bu çalışmanın amacı, MMU'da mevcut yöntem ve çözümlere iyileştirmeler getirmek, bunları bir vizyon olarak geliştirmek ve kullanıcılara daha etkin ve konforlu bir deneyim sunmaktır. Bu çalışmada, kullanıcıları geçmiş eylemlerinden tanıyacak, grup olarak onlara faydalı önerilerde bulunacak ve grup olarak iletişimi/toplantıyı kolaylaştıracak MMU'daki yedi yeni fikir tartışılmaktadır. Bu çözümlere neden ihtiyaç duyulduğu ve özellikleri detaylı olarak anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Instant Messaging Applications (IMA) are the most preferred applications for smartphone users. As a means of communication, it has not only been influential at the personal level, but has also affected interaction between members of groups. However, it is seen that the technical solutions currently used by IMA users are insufficient and simple at many points. The aim of this study is to bring improvements to existing methods and solutions in IMA, to develop them as a vision and to provide users with a more effective and comfortable experience. In this study, seven novel ideas in IMA that will recognize users from their past actions, provide useful suggestions for them as a group, and facilitate communication / meeting as a group are discussed. The reasons as to why these solutions are needed and their features were explained in detail.