Döviz kuru ve faiz oranlarının BİST100 üzerindeki etkisi
Effect of exchange rate and interest rates on BIST100
- Tez No: 727001
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ALKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Faiz olgusu; iktisadi faaliyetlerin tüm zamanlarında önem arz eden kavramlardan birisi halinde bulunmuştur. Faiz; iktisatçıların bir çoğu tarafından ele alınmıştır ve faizlerin ekonomik etkisiyle ilgili bir çok çalışma yapılmıştır. Merkez Bankası; iktisadi göstergelerin göstermiş olduğu sonuçlardan hareketle faizlere müdahale etmektedir ve bununla beraber dolaylı yoldan diğer ekonomik unsurların tamamına da müdahalede bulunarak iktisadi süreci yönetmektedir. Faizlere yönelik tercihlerin ne olacağı Merkez Bankası'nın para politikası toplantılarında almış olduğu kararlarla belirlenmektedir. Alınan kararların sonucunda yatırımlar, tasarruflar, enflasyona yönelik hedefler, milli gelirin düzey durumu, dış ticaret hacminin seviyesi gibi iktisadi faktörlerde değişkenlik gösterebilmektedir. Faiz kavramı; tüm merkez bankaları için oldukça önem arz eden bir politika aracıdır. Türkiye'de 2001 yılındaki ekonomik krizin ardından enflasyona yönelik hedeflemeye geçilmiş ve faiz kavramı, temel politika araçlarından biri olarak kabul edilmiştir. Ekonomik durumda yaşanabilecek her türlü gelişmede Merkez Bankasının almış olacağı faiz kararları, direkt olarak mali faktörlerin üstüne etkilidir. Bu çalışmada faiz kararlarının ve döviz kurunun Bist100 üzerindeki etkisi incelenmiş ve konuyla ilgili ekonometrik analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of interest has been found to be one of the concepts that are important at all times of economic activity. Interest has been discussed by many economists, and many studies have been conducted on the economic impact of interest rates. Based on the results of economic indicators, the central bank interferes with interest rates and, with this, indirectly manages the economic process by interfering with all other economic elements. What will be the preferences for interest rates is determined by the decisions taken by the Central Bank at monetary policy meetings. As a result of the decisions taken, investments, savings, inflation targets, the level of national income, the level of foreign trade volume can vary in economic factors such as. Concept of interest; it is a very important policy tool for all central banks. After the economic crisis in Turkey in 2001, inflation targeting was switched and the concept of interest was accepted as one of the main policy tools. In any development that may occur in the economic situation, the interest rate decisions that the Central Bank will take are directly effective on top of financial factors. In this study, the effect of interest rate decisions and exchange rate on Bist100 was examined and econometric analysis was performed on the subject.