The strategic significance of Crimean annexation for Russia
Kırım'ın ilhakının Rusya için stratejik önemi
  1. Tez No: 727000
  2. Yazar: MOHAMMED DAROOK SHUKUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKİF BAHADIR KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kırım'ın ilhakının(egemenliği altına almak) Rusya için stratejik önemi 2014 yılında Kırım'ın Rusya tarafından ilhakı, modern uluslararası ilişkilerde büyük bir krize işaret etti.(damgalandı) Euromaidan'ın ardından Ukrayna'nın başkenti Kiev'de büyük bir gösteri dalgası patlak verdi, ardından Başkan Yanukoviç'in yönetimi devrildi ve devleti sivil kargaşa sardı. Bu huzursuzluk döneminde Rusya Federasyonu, Kırım'a kuvvetler konuşlandırarak ve ardından onu sınırlarına entegre ederek Ukrayna'nın savunmasızlığından yararlandı. Rusya için Kırım'ın stratejik önemi göz ardı edilemez. Tarihsel bir bağlamda, bölgenin jeostratejik önemi vardır ve bu da Rusya'nın onu etkilemesini kritik derecede hayati kılmaktadır. Rusya'nın Kırım'ı ilhakına başta ABD ve Avrupa Birliği olmak üzere uluslararası toplum tarafından şiddetle karşı çıkılmasına ve uluslararası hukukta hukuki statüsünün sorgulanmasına rağmen, Rusya dış politika hedeflerini gerçekleştirmeye hevesliydi. (Israrlıydı) Rusya, Baltık devletlerinin yanı sıra Karadeniz'de de etkisini göstermeyi amaçladı. Rusya'nın hedeflerine başarılı bir şekilde ulaşıp ulaşmadığı hala tartışılırken, bu akademik çalışma Rusya'nın dış politikasını ve Kırım'ı sınırları içine alma emellerini(hırslarını) eleştirel bir şekilde incelemektedir. Kırım Yarımadası'nın(Peninsula) stratejik önemi ve ilhakın yasal sorunları, Rus ve Batı perspektiflerinin yanı sıra küresel güç statüsüne yönelik özlemlerini analiz etmek için kapsamlı bir şekilde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The annexation of Crimea by Russia in 2014 marked a major crisis in modern international relations. Following Euromaidan, a major wave of demonstrations erupted in Kyiv, Ukraine's capital, after which President Yanukovych's administration was ousted, and civil turmoil engulfed the state. During this period of unrest, the Russian Federation took advantage of Ukraine's vulnerability by deploying forces in Crimea and subsequently integrating it into its borders. Crimean strategic significance for Russia cannot be undermined. With a historical context, the region has its geostrategic significance, making it critically vital for Russia to influence it. Despite the fact that the Crimean annexation by Russia was strongly opposed by the international community, notably the United States and the European Union, and its legal status was questioned under international law, Russia was keen to fulfill its foreign policy objectives. Russia aimed to assert its influence in the Black Sea as well as the Baltic states. While it is still debated whether Russia successfully attained its goals, this academic study critically examines Russian foreign policy and its ambitions to take Crimea within its borders. The strategic significance of the Crimean Peninsula, as well as the legal issues of the annexation, has been thoroughly assessed in order to analyze the Russian and Western perspectives, as well as their aspirations for global power status.