US-China economic rivalry: Implications for Pakistan (2000-2020)
Amerike-Çin ekonomik rekabeti: Pakistan içi etkileri (2000-2020)
- Tez No: 727002
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çin'in ekonomik büyümesi ve son on yılda gelişmekte olan ülkeler üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, ABD ile Çin arasındaki stratejik ve ekonomik rekabetin artacağı açıktır. Güney Asya'daki gelişmekte olan ülkeler, ABD-Çin düşmanlığının oyun alanı haline geldi. ABD, Çin'i dengelemek için Hindistan ile yakın çalışmaya başlarken, Pakistan'ın Çin ile yakın işbirliği ABD tarafından şüpheyle karşılanmaktadır. ABD'nin bu bağlamda en büyük endişesi, Çin'in Pakistan'daki Gwadar limanının kontrolünü elinde tutması ve Arap Denizi'ne erişimiyle Çin'i daha güçlü hale getirmesidir. Pakistan, önümüzdeki yıllarda iki süper güç arasında devam eden gerilimlerle birlikte devasa Çin yatırımları ve Amerikan ortaklığı ile taraf tutmak zorunda kalacak, dış politikasını koşullara uygun şekilde kaydırması zor olacak ve ancak her iki tarafla da ilişkilerini dengeli bir şekilde sürdürmeyi başarabilirse kendini güvenceye almış olabilecektir. Bu tez, Çin-ABD rekabetinin Pakistan'ı nasıl etkilediğine ve gelecekte dış politikasında nasıl büyük bir değişiklik yapabileceğine odaklanmaktadır. Bu bağlamda tez, ABD ve Çin rekabetinin Pakistan'ın iç güvenliği üzerindeki etkilerini, Keşmir anlaşmazlığı konusundaki duruşunu ve Afganistan üzerinden bölgesel güvenliğine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Given China economic growth and influence on developing countries in last decade it was evident that strategic and economic competition between US and China would escalate. Developing countries in South Asia have become playground between US-China feuds. While US has started to work closely with India to counter balance China, Pakistan close collaboration with China is being seen suspicious in US. US has raised its concerns on Chinese investments in Pakistan. US's big concern is that China will hold the control of Gwadar port in Pakistan and it could make China more powerful with its access to Arabian Sea. But in coming years with ongoing tensions between two super powers it will be force to take a side with huge Chinese investments and American partnership it will be hard to shift its foreign policies for Pakistan and if it manages to maintain relations with both parties it would make Pakistan a self-assured country for long run. This thesis focuses on how China-US rivalry is affecting Pakistan and how it could make a major shift in its foreign policy in the future. It explores effects of US and China competition on Pakistan's domestic security, its stance on Kashmir dispute and regional security through Afghanistan.