Investigation of self-compacting geopolymer concrete at elevated temperature
Yüksek sıcaklıkta kendiliğinden yerleşen geopolimer betonun incelenmesi
- Tez No: 727029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TOLGA GÖĞÜŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SAAD MAHMOOD RAOOF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, alkali aktivatör olarak sodyum hidroksit (NaOH) ve sodyum silikat (Na2 So3) ile bağlayıcı malzeme olarak uçucu kül (FA) kullanılarak hazırlanan kendiliğinden yerleşen jeopolimer beton (SGPC) üzerine yüksek sıcaklığın etkisini araştırmaktadır. Öte yandan, bu araştırma, farklı NaOH (12M,14M,16M) konsantrasyonlarının SGPC'nin taze özellikleri, mekanik özellikleri ve yangın direnci üzerindeki etkisini inceliyor. Bu nedenle, bu çalışmada üç karışım tasarlanmış ve oda sıcaklığında kürlenmiştir. SGPC numuneleri, oda sıcaklığında 28 gün kürlendikten sonra 1.5 saat boyunca beş sıcaklık seviyesine (oda sıcaklığı, 200 0C, 400 0C, 600 0C ve 800 0C) maruz bırakıldı. SGPC'nin basınç dayanımı, kopma modülü ve ayrık çekme dayanımı gibi mekanik özellikleri araştırıldı. Slump testi, L-box testi, V-hunisi testi gibi SGPC'nin taze özellikleri de araştırıldı. Sonuçlar, molaritedeki artışın SGPC'nin taze özellikleri üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. SGPC'nin mekanik özellikleri molarite artırılarak geliştirilir. Ek olarak, tüm karışımlar iyi yangın direnci göstermiştir. Ancak, 16 M ile karışım daha iyi yangın dayanımı göstermiştir. Molaritedeki artışın SGPC'nin yangın direncini arttırdığı durumlarda,.
Özet (Çeviri)
This research investigates the effect of high temperature on self-compacted geopolymer concrete (SGPC) that is prepared by using fly ash (FA) as binder material with sodium hydroxide (NaOH) and sodium silicate (Na2 So3) as the alkaline activator. On the other hand, this research is studying the effect of different concentrations of NaOH (12M,14M,16M) on fresh characteristics, mechanical properties, and fire resistance of SGPC. So, in this study three mixes were designed and cured a room temperature. The SGPC specimens were exposed to five levels of temperature (room temperature, 200 0C, 400 0C, 600 0C, and 800 0C) for 1.5 hours, after 28 days of curing at room temperature. Mechanical properties of SGPC were investigated such as compressive strength, modulus of rupture, and split tensile strength. Fresh properties of SGPC were Also investigated such as slump test, L-box test, V- funnel test. the results are found that the increase of the molarity has an adverse effect on the fresh properties of the SGPC. While the mechanical properties of the SGPC are enhanced by increasing the molarity. Additionally, all mixes are showed good fire resistance. But, the mix with 16 M is showed better fire endurance. Where the increase in the molarity increases the fire resistance of SGPC.