Dynamics of a biological system with discontinuous effects
Süreksiz etkili biyolojik bir sistemin dinamiği
  1. Tez No: 727052
  2. Yazar: NABAA WATHEQ AZEEZ ALKAYAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ARUĞASLAN ÇİNÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Diferansiyel denklemler teorisi, çeşitli alanlarda çok sayıda gerçek dünya olayını anlamak ve yorumlamak için önemli araçlar sağlamaktadır. Gerçek dünya uygulamalarının gereklilikleri nedeniyle, bu teori kapsamlı bir sekilde genişletilmiştir ve parçalı sabit argümanlı diferansiyel denklemler gibi yeni diferansiyel denklem sınıfları ortaya çıkmıştır. Bu tezin amacı, Beddington-DeAngelis fonksiyonel yanıtı içeren otonom olmayan bir av-avcı sistemini genelleştirilmiş formdaki parçalı sabit argümanlı diferansiyel denklemler kullanarak modellemektir. Biyoloji, kimya, kontrol teorisi, ekoloji, ekonomi, sinir ağları, tıp, elektronik ve fizik gibi gerçek süreçlerin dinamiklerinde süreksiz özellikler sıklıkla gözlendiğinden bu denklemlerin önemi, modern bilim ve teknolojinin ihtiyaçlarından dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu tez çalışmasının temel amacı, genelleştirilmiş bir parçalı sabit argüman ve Beddington-DeAngelis tipi fonksiyonel tepki ile birlikte otonom olmayan bir av-avcı sisteminin dinamiklerini araştırmaktır. Bu sistemde pozitif değişmezlik için yeterli koşullar araştırılacak ve sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The theory of differential equations provides crucial tools for comprehending and interpreting a wide range of real-world phenomena in a variety of domains. Due to the necessities of real-world applications, this theory has been extensively expanded and extended to new forms of differential equations, such as differential equations with piecewise constant argument. The goal of this thesis is to model a nonautonomous prey-predator system with Beddington-DeAngelis functional response using differential equations with piecewise constant argument of generalized form. Due to the fact that discontinuous characteristics are frequently observed in the growth of real processes such as biology, chemistry, control theory, ecology, economics, neural networks, medicine, electronics, and physics, the importance of these equations is caused by the needs of modern science and technology. The major goal of this thesis is to investigate the dynamics of a nonautonomous prey-predator system with a generalized piecewise constant argument and a Beddington-DeAngelis type functional response. We will investigate and present sufficient conditions on positive invariance for this system.