Atık mobilya malzemesinin yüksek plastisiteli killerin şişme özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of waste furniture material on the swelling properties of high plasticity clays
  1. Tez No: 727060
  2. Yazar: ELİF ESRA BAŞTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Suya temas ettiklerinde büyük hacim değişikliğine uğrayan zeminler şişen zeminler olarak adlandırılır. Şişen zeminler bu özelliğe sahip olmalarından dolayı bazı geoteknik ve yapısal sorunlara sebep olmaktadır. Bu zeminleri stabilize etmek için birçok yöntem kullanılmaktadır. Son yıllarda ise bu alanda katkı maddeleri yaygın biçimde kullanılmaya başlanmıştır. Bu katkı malzemeleri içinde özellikle çevre dostu atık malzemelerin kullanımı büyük önem kazanmıştır. Bu çalışmada yüksek plastisiteli kil zemini stabilize etmek için atık malzeme olarak mobilya atığı kullanılmıştır. Atık malzeme zemine, ağırlıkça %2,5, %5 ve %7,5 oranında katılarak numuneler hazırlanmıştır. Numuneler üzerinde kıvam limitlerini belirlemek için Atterberg limitleri deneyleri, optimum su muhtevalarını ve maksimum kuru birim hacim ağırlık değerlerini belirlemek için Proktor deneyi ve şişme potansiyellerini belirleyebilmek için konsolidasyon deneyi yapılmıştır. Atık malzemenin eklenmesi ile %2,5 atık malzeme içeren numune hariç diğer numunelerde likit limit değerinin azaldığı, bütün numuneler için plastik limit değerinin arttığı ve plastisite indisi değerinin ise azaldığı görülmüştür. Standart Proktor deneyi sonucunda atık malzemenin doğal zemine eklenmesi ile maksimum kuru birim hacim ağırlık değerlerinin azaldığı, optimum su muhtevası değerinin ise arttığı görülmüştür. Konsolidasyon deneyi, ASTM D 4546 standardının A yöntemine göre gerçekleştirilmiştir ve deney numuneleri optimum su muhtevasına göre hazırlanıp deneye tabii tutulmuştur. %5 atık malzeme içeren ve şişme yüzdesini %12.59 oranında azaltan numune, şişmeyi azaltmada en etkili karışım olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Soils that change enormously in volume when they contact water are defined as expansive soils. Expansive soils cause some geotechnical and structural problems due to this attribute.Many methods are used to stabilize these soils.In recent years, additives have been widely used in this field. Among these additives, the use of environmentally friendly waste materials has gained significant importance. In this study, furniture waste was used as a waste material to stabilize the high plasticity clay soil. Samples were prepared by adding at the rate of 2.5%, 5% and 7.5% by weight of waste material to the soil. Atterberg limits tests were used to determine the consistency limits on the samples, Proctor test to determine optimum water content and maximum dry unit weight values, and consolidation test to determine swelling potentials. With the addition of waste material, it was observed that the liquid limit value decreased except for the sample containing 2.5% waste material, the plastic limit value increasedand the plasticity index value decreased for all mixtures. As a result of the standard Proctor test, it was observed that the maximum dry unit volume weight values decreased and the optimum water content value increased with the addition of the waste material to the natural soil.The consolidation test was carried out according to method The consolidation test was carried out according to method A of ASTM D 4546 standard and the test samples were tested after they were prepared according to the optimum water content. The sample that contained 5% waste material and reduced the swelling percentage by 12.59% was determined as the most effective mixture in reducing swelling.