Majör depresif bozukluk tanısı almış bir grup hastada erken dönem uyumsuz şemaların incelenmesi
Examination of early maladaptive schemas in a group of patients diagnosed with major depressive disorder
  1. Tez No: 727061
  2. Yazar: PINAR MERİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ UĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, klinik örneklem grubu olarak Majör Depresif Bozukluk (MDB) tanısı almış bir grup hastanın, erken dönem uyumsuz şemalarının şiddetinin çeşitli değişkenlere göre sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırılarak incelenmesi amaçlanmıştır. 20 Ocak 2021-28 Şubat 2021 tarihleri arasında, Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Psikiyatri polikliniğine başvuran ve birincil tanısı DSM-V'e göre MDB olan, basit şeçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilmiş 100 hasta ve sosyodemografik özellikler bakımından benzer 50 sağlıklı kontrol grubu ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara sırasıyla, Sosyodemografik ve Klinik Veri Formu, Beck Depresyon Envanteri (BDE), İntihar Düşüncesi Ölçeği (İDÖ) ve Young Şema Ölçeği Kısa Form-3 (YŞÖ-KF-3) uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS Verslon 21.00 Windows paket programı ile değerlendirilmiştir. MDB tanılı hastaların, BDE toplam ölçek puanı ortalaması, sağlıklı bireylerin ölçek ortalama puanlarından anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu saptanmıştır (p=0.001). Aynı şekilde YŞÖ-KF-3 tüm alt ölçek puanı ortalaması, MDB tanılı hastalarda sağlıklı bireylere kıyasla anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu saptanmıştır (p=0.001).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the severity of early maladaptive schemas of a group of patients diagnosed with Major Depressive Disorder (MDD) as a clinical sample, by comparing them with a healthy control group according to various variables. Between 20 January 2021 and 28 February 2021, Adana Dr. The study was carried out with 100 patients who applied to the Ekrem Tok Mental Health and Diseases Hospital Psychiatry outpatient clinic and whose primary diagnosis was MDD according to DSM-V, selected by simple random sampling method, and 50 healthy controls with similar sociodemographic characteristics. Sociodemographic and Clinical Data Form, Beck Depression Inventory (BDI), Suicidal Ideation Scale (SIS), and Young Schema Scale Short Form-3 (YSS-SF-3) were administered to the participants, respectively. The obtained data were evaluated with the SPSS Verslon 21.00 Windows package program. The mean BDI total scale score of patients with MDD was found to be significantly higher than the mean scores of healthy individuals (p=0.001). Likewise, the mean score of all subscales of YSS-SF-3 was found to be significantly higher in patients with MDD compared to healthy individuals (p=0.001). Emotional deprivation, failure, pessimism, social isolation/insecurity, suppression of emotions, nesting/dependence, privilege/insufficient self-control, self-sacrifice, abandonment, punishment, imperfection, emotional deprivation, failure, pessimism, social isolation/insecurity, sub-dimensions of BDI score average of MDD patients and YSS-SF-3.