Kararlı deforme çekirdeklerin füzyonu ile oluşan tıbbi izotopların araştırılması
Investigation of medical isotopes formed by fusion of stable deformed nuclei
- Tez No: 727093
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışmada 211At, 75Br, 77Br, 109Cd, 57Co, 61Cu, 153Gd ve 111In izotoplarının kararlı deforme çekirdeklerin füzyon reaksiyonu ile incelenmesi, hesaplama için kullanılan kodların verdiği sonuçların birbiriyle uyumunun ya da uyumsuzluğunun tayini, fonon sayısı değişimlerinin tesir kesiti ve bariyer dağılımı üzerine etkisinin incelenmesi, buharlaşma kanallarının irdelenmesi ve sürücü potansiyellerin incelenmesi amaçlandı. Bariyer etrafında yapılan füzyon reaksiyonu çalışmaları deneysel ve teorik çalışan araştırmacıların her zaman ilgisini çekmektedir. İleride yapılacak olan araştırmalara yol gösterici olması açısından 8 izotop için toplamda 20 reaksiyon seçilip farklı enerji aralıklarında incelendi. Reaksiyonlar incelenirken NRV, CCFULL, PACE4 kodları, Wong teorik hesaplama yöntemi ve Enerji Bağımlı Woods-Saxon (EDWSP) ile Akyüz-Winther (AW) potansiyellerinden yararlanıldı. Gerçekleştirilen tüm tesir kesiti, bariyer dağılımı, fonon sayısı değişim etkileri, buharlaşma kanalı ve sürücü potansiyel hesaplamalarına ait bulgular tek tek grafik olarak verildi ve yorumlandı. Her bir reaksiyonda mermi ve hedef çekirdeğin dönme (deforme) durumları için literatürde yer alan deformasyon parametre değerleri kullanıldı. Çiftlenim kanalı kodları ile gerçekleştirilen bu geniş kapsamlı çalışma ile birlikte elde edilen sonuçlar füzyon literatürüne kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the 211At, 75Br, 77Br, 109Cd, 57Co, 61Cu, 153Gd and 111In isotopes via the fusion reaction of stable deformed snuclei, to determine the compatibility or incompatibility of the results given by the codes used for calculation, to examine the effect of phonon number changes on the cross section and barrier distribution, to examine the evaporation channels and to examine the driving potentials. Fusion reaction studies around the barrier have always take the attention of experimental and theoretical researchers. A total of 20 reactions for 8 isotopes were selected and examined at different energy ranges in order to guide future researches. While examining the reactions, NRV, CCFULL, PACE4 codes, Wong theoretical calculation method, and Energy Dependent Woods–Saxon (EDWSP) and Akyuz-Winther (AW) potential models were used. The findings of all cross section, barrier distribution, phonon number change effects, evaporation channel and driving potential calculations were given and interpreted individually. The deformation parameter values in the literature were used for the rotational (deformed) of the projectile and the target nuclei for each reaction. The results obtained with this comprehensive study carried out via coupled channel codes have been saved for the fusion literature.