تحليل وتقويم سلاسل تعليم اللغة العربية للناطقين بغيرها في ضوء معايير الجودة الشاملة(سلسلة مفتاح العربية أنموذجاً)
Yabancılara Arapça öğretiminde kullanılan serilerin kalite standartlarına göre Miftahu'l Arabiyye örnekleminde analiz ve değerlendirmesi / Analyzing and evaluating Arabic language teaching series for non-native speakers in the light of total quality standards (Miftah al-Arabiyya series as a model)
- Tez No: 727120
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ELMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışma, yabancılara Arapça öğretimi serilerinden bir örneği, toplam kalite ilkelerine göre geliştirilmiş bir değerlendirme listesi aracılığıyla analiz etmek ve değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, örnek çalışma dizisinin gerçekliğini belirlemenin yanı sıra, diğer dilleri konuşanlar için Arapça öğretim kitaplarını değerlendiren bir liste geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, müfredat terimi ve eğitim müfredatının öğelerinin bir açıklaması ile analiz ve değerlendirme terimlerini tartışmaktadır. Ayrıca bütünsel kalite kavramını ve eğitim kurumlarındaki uygulamalarını tartışmış, ardından kalite ile eğitim kitaplarının hazırlanmasını ilişkilendirmiştir. Araştırmada betimsel analitik yöntem izlenmiştir. Araştırmacı, yabancılar için Arapça öğretim kitaplarını kapsamlı kalite standartlarına göre değerlendirmek için bir araç geliştirmiştir. Araç dört grupta, her alanda bir dizi standarttan ve her standart için başarısını gösteren bir dizi göstergeden oluşmaktadır. Gösterge sayısı 116'ya ulaşmıştır. Daha sonra dizi, araştırma örneklemini bu ölçütlere göre, bir grup uzman ve öğretmene dağıtılan bir anket aracılığıyla değerlendirerek bu dizinin gelişimi hakkında sonuçlar elde etmiş ve dizinin bu ölçütleri ne ölçüde gerçekleştirdiğinin sonuçları şu şekilde ifade edilmiştir: Teknik alan: %85, Dil alanı: %82, Eğitim ve psikolojik alan: %83, Kültürel alan: %85 Seri ve yapım şekli hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için röportajdan da destek alınmıştır. Bu araştırmanın sonuçlarına dayalı olarak aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı önerilerde bulunulmuştur: - Eğitim kurumlarında toplam kalite ilkesinin benimsenmesinin gerekliliğini tavsiye edilmektedir. Eğitim kurumlarının her alanında kalitenin uygulanması önerilmektedir. - Öğrenme sürecinin odak noktası oldukları için eğitim kitaplarını kalite ilkelerine göre oluşturmak ve geliştirmek istenmektedir. - Eğitim kitaplarının müfredatın amaç ve vizyonuna uygun olarak kalıcı ve sürekli geliştirilmesi ihtiyacı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to analyze and evaluate a sample of Arabic teaching books series that teaches Arabic to non-native speakers, which is Miftah Al-Arabiyya series, through a developed evaluation list depending on the principles of total quality. The study aims to develop an evaluation list for Arabic teaching books for non-native speakers, in addition to identifying the reality of this series. The study discusses the terms of analysis and evaluation with an explanation of the term curriculum and the elements of the educational curriculum. It also discusses the concept of total quality and its applications in educational institutions, and then it links quality to the development of educational books. The study followed the descriptive analytical method. The researcher developed a tool for evaluating Arabic teaching books for non-native speakers according to the total quality standards. The tool consisted of four domains; each domain has a number of standards, and for each standard, a set of indicators were identified to establish its achievement. The number of indicators reached 116. Then the series evaluated the research sample according to these standards through questionnaires that were distributed to a group of experts and teachers to obtain results on this series. And this series met the standards in the following percentages: Technical domain: 85%, Linguistic domain: 82%, Educational and psychological domain: 83%, Cultural domain: 85% The evaluation was also done through interviewing the series' authors to obtain more detailed information about the series and its construction method. And I provided some recommendations based on the results of this research, including: - Adopting the principle of total quality in educational institutions. - Implementation quality principles in all different aspects of educational institutions. - Creating and developing educational books according to quality principles because they are the core of the educational process. - The need for permanent and continuous development of educational books in accordance with the objectives and vision of the curriculum.