COVID-19 olgularının uzun dönem takip bulguları ve kalıcı engellilik durumunun saptanması
Long term follow up findings of COVID-19 cases and determination of permanent disability status
- Tez No: 727121
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ÖZLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmayla özellikle uzun dönem etkileri hakkında yeterli veri olmayan COVID-19'u geçirip iyileşen hastaların; uzun dönem klinik, laboratuvar ve radyolojik bulgularının, akut enfeksiyon sonrası uzun vadeli takip bulgularının ve komplikasyonların ortaya konması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Polikliniğine başvuran, COVID-19 geçirip iyileşen ve yazılı onam veren hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri, takip şekilleri ve süreleri, kullandığı ilaçlar, periferik oksijen satürasyonu, mMRC skoru, 6 dakika yürüme verileri, halen devam eden semptomlar, laboratuvar verileri, radyolojik bulgular, takipte gelişen komplikasyonlar, anksiyete düzeyi kaydedildi. Tanı anından itibaren ilk 4 haftaya kadar olan sürede başvuran hastalar 1. vizit, 4 ila 12. hafta arasında başvuran hastalar 2. vizit, 12. haftadan sonra başvuran hastalar 3. vizit aralığı olarak takip edildi. Polikliniğe başvuru anında, hastalar tanı anından itibaren geçen süre göz önünde bulundurularak kaçıncı vizit aralığına dahil oluyor ise o aralıktan çalışmaya kabul edildi. Tanımlayıcı istatistikler; ölçümsel değişkenler için aritmetik ortalama (Ort/A.Ort), standart sapma (SS) ve niteliksel değişkenler için sayı (n) ve yüzde (%) olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aims: İn this study, patients who recovered from COVID-19 for whom there is not enough data on its long-term effects; it is aimed to reveal long-term clinical, laboratory and radiological findings, long-term follow-up findings and complications after acute infection. Materials and Methods: Patients who applied to Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Chest Diseases Outpatient Clinic, recovered from COVID-19 and gave written consent were included in the study. Demographic data, follow-up methods and durations, medications used, peripheral oxygen saturation, mMRC score, 6-minute walking data, ongoing symptoms, laboratory data, radiological findings, complications during follow-up, and anxiety level were recorded. The patients who applied for the first 4 weeks after the diagnosis were followed up at the 1st visit, the patients admitted between the 4th and 12th weeks were followed up at the 2nd visit, and the patients admitted after the 12th week were followed up at the 3rd visit. At the time of admission to the outpatient clinic, the patients were accepted into the study in whichever visit interval they were included in, considering the time elapsed from the diagnosis.