The effects of different concentrations of ascorbic acidapplications on fruit quality and shelf life in tomato
Domateste farklı konsantrasyonlarda askorbik asit uygulamalarının meyve kalitesi ve raf ömrü üzerine etkileri
- Tez No: 727133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇEKNAS ERDİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, farklı yerel ve ticari çeşitlerin karşılaştırılması amaçlanmış, farklı büyüme aşamalarında ASA uygulamasının domates meyvesi ve salçasının kalitesini iyileştirebileceği hipotezi öne sürülmüştür. Bu amaçla, Kuzey Irak-Erbil'de, Shamamel köyü, Gwer'de açık bir arazide dört yerel çeşit (Soran, Gwer, Khabat ve Ankawa) ve dört ticari çeşit (SV1521, SV6714, MARWAA F1 ve FDR8565) 2021 yetiştirme döneminde yetiştirilmiştir. ASA'in domatesin büyüme ve gelişme, meyve ve salçası üzerindeki etkisini ölçmek için bazı morfolojik, fizyolojik özellikler ile bazı gen ifadeleri belirlenmiştir. ASA, verim, meyve sayısı, çiçek sayısı, likopen, karoten, suda çözünür kuru madde (SÇKM) gibi morfolojik ve biyokimyasal parametreler ile salça özelliklerinde, yerel ve ticari çeşitlerde genel olarak, kontrole göre kademeli olarak iyileşme sağlamıştır. Moleküler düzeydeki veriler SIFSR (meyve raf ömrü düzenleyici) geninin Ankawa ve SV6714 çeşitlerinde aşırı eksprese edildiğini göstermektedir. RIN (Olgunlaşma engelleyici), MARWAA F1, Khabat ve Soran'da aşırı ifade edilmiştir. E8 (etilen ile ilgili gen), Khabat hariç çeşitlerin çoğunda neredeyse eşit olarak eksprese edilmiştir. Domates salçası özelliklerinde [SÇKM (Brix⁰), pH, titre edilebilir asitlik (TA), viskozite (Brix⁰)] ticari ve yerli çeşitler arasında önemli fark bulunmamış, ancak salça özellikeri genel olarak ASA kullanımı ile armıştır. ASA kullanımının domates meyve ve salça kalitesinin iyileştirilmesinde etkili olduğu belirlenmiştir. SIFSR geni ile ASA'nın dışsal uygulaması arasındaki bağlantıyı incelemek için gelecekte yeni çalışmalara ihtiyaç duyulduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to compare different determinate local and imported cultivars and hypothesized that ASA application at different growth stages may improve the quality of tomato fruit and paste. For this purpose, four local cultivars (Soran, Gwer, Khabat, and Ankawa) and four imported cultivars (SV1521, SV6714, MARWAA F1, and FDR8565) were cultivated on an open farm in Gwer, Shamamel village, Erbil governorate, northern Iraq, during the growing season 2021. To measure the impact of ASA on growth and development, fruit and paste of tomato, some morphological, physiological, and molecular characterizations were recorded. The results show that ASA improved gradually morphological and biochemical parameters such as yield, number of fruits, number of flowers, lycopene, carotene, total soluble dry matter (TSS) and tomato paste properties in local and commercial varieties compared to the control. At a molecular level, that data shows that SlFSR (fruit shelf-life regulator) gene was overexpressed in Ankawa and SV6714 cultivars. RIN (ripening inhibitor) was overexpressed in MARWAA F1, Khabat, and Soran. E8 (ethylene-related gene) was overexpressed almost evenly in most of the studied cultivars, except Khabat. Tomato paste characterizations [TSS (Brix⁰), pH, treatable acidity (TA), Viscosity (Brix⁰)] were the same for imported and local cultivars; however, the aforementioned parameters of paste are high by using ASA in general. It is suggested that improving tomato fruit and paste quality could be done by application of ASA. Further studies are required to examine the connection between the SlFSR and the exogenous application of ASA.