Gömülü yirmi yaş ve gömülü maksiller kanin dişlerinin farklı iskeletsel maloklüzyon tipleri ile ilişkisi
The relationship of impacted third molar and impacted maxillary canine teeth with different TYPES of skeletal maloclusion
- Tez No: 727170
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET ÇINARSOY CİĞERİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
BÖYÜK HM, Gömülü Yirmi Yaş ve Gömülü Maksiller Kanin Dişlerinin Farklı İskeletsel Maloklüzyon Tipleri ile İlişkisi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Ortodonti Anabilim Dalı, Doktora Tezi, Van 2022. Bu çalışmanın amacı, gömülü yirmi yaş ve gömülü maksiller kanin dişlerinin farklı iskeletsel maloklüzyon tipleri ile ilişkisinin incelenmesiydi. Çalışmamızın materyalini Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı Kliniği'ne 2012-2021 tarihleri arasında başvuran 13-30 yaş aralığındaki %67,5'i (n=547) kız, %32,5'i (n=263) erkek toplam 810 hasta oluşturdu. Gömülü maksiller kanin değerlendirmesi için 13 yaş ve üstü hastalar dahil edildi ve gömülü maksiller kaninle ilgili değerlendirmeler konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleri üzerinde gerçekleştirildi. Gömülü yirmi yaş değerlendirmesi için ise 18 yaş ve üstü hastalar çalışmaya dahil edildi ve gömülü yirmi yaş ile ilgili değerlendirmeler panaromik filmler üzerinde gerçekleştirildi. Hastaların iskeletsel maloklüzyonları sefalometrik radyografiler üzerinde incelendi. Elde edilen veriler Number Cruncher Statistical System, 2007 programı ile anlamlılık seviyesi p0,05). 18 yaş üstü hastalarda hem gömülü yirmi yaş dişi hem de gömülü maksiller kanini olan hastaların maksiller ve mandibular genişlikleri, gömülü dişi olmayan ve sadece gömülü yirmi yaş dişi olan hastalardan daha az bulundu (p0,05). Maksiller gömülü yirmi yaş dişi pozisyonları incelendiğinde en fazla vertikal olduğu, mandibular gömülü yirmi yaş dişi pozisyonları incelendiğinde en fazla mezioanguler olduğu görüldü. Gömülü maksiller kanine sahip hastaların palatinal gömülülük oranı bukkal gömülülük oranından daha yüksek bulundu. Gömülü maksiller kanin prevalansının %9,4 olduğu ve unilateral gömülülüğün daha fazla olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
BOYUK HM, The Relationship of Impacted Third Molar and Impacted Maxillary Canine Teeth with Different Skeletal Maloclusion Types Van Yuzuncu Yil University, Faculty of Dentistry, Orthodontics Department, PhD Thesis, Van 2022. This study aimed to investigate the correlations of impacted third molar and impacted maxillary canine teeth with various skeletal malocclusion types. The population of the current study consisted of 810 patients who presented to the Orthodontics Department of the Faculty of Dentistry at Van Yuzuncu Yil University between 2012-2021. The sample was aged between 13 and 30 years; 67.5% (n=547) were female and 32.5% (n=263) were male. For assessing impacted maxillary canine teeth, patients aged 13 years and older were included and these assessments were performed on cone-beam computed tomography images. For assessing impacted third molar, patients aged 18 years and older were included and these assessments were made over panoramic films. Patients' skeletal malocclusions were examined on cephalometric radiographs. The data were evaluated using the Number Cruncher Statistical System 2007 software, based on a p0,05). Among patients over 18 years of age, maxillary and mandibular widths were lower in patients with both impacted wisdom teeth and impacted maxillary canine teeth compared to those without impacted teeth or only impacted third molar (p0.05). Considering the positions of maxillary impacted third molar, vertical impaction was the most common. For the positions of mandibular impacted third molar, mesio-angular impaction was the most frequent. Among patients with impacted maxillary canine teeth, palatal impaction was more common than buccal impaction. The prevalence of impacted maxillary canine was 9.4% and unilateral impaction was even higher. Also, male patients had higher maxillary and mandibular width than female patients (p=0,006; p=0,001; p0,05). For patients over 18 years of age, sagittal skeletal malocclusions differed significantly among the genders.