Kadın girişimciliğinin ekonomik kalkınma yönünden önemi ve kadın girişimciliğinin önündeki engeller
The importance of women's entrepreneurship in economic development and barriers to women's entrepreneurship
  1. Tez No: 727169
  2. Yazar: HAVVA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ülkelerin kalkınması ve rekabet güçlerinin artması için girişimciliğin hayati bir öneme sahip olması, kadınların girişimcilik potansiyellerinden yararlanılmasını zorunlu kılmaktadır. Kadın girişimciliğinin geliştirilebilmesi ise bu konudaki engellerin doğru şekilde ortaya konulmasına bağlıdır. Bu kapsamda çalışmada, kadın girişimciliğinin ekonomik kalkınma için öneminin ortaya konulması, kadınların girişimciliğe bakış açısının ve girişimcilik bağlamında karşılaştıkları engellerin irdelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda yapılan korelasyon analizi sonucun da Türkiye'de düzey 2 bölgeleri bağlamında, kadın girişimci oranı ile yaratılan katma değer ve kişi başına gelir arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunurken, ülkelerin beşeri kalkınma düzeyleri ile sahip oldukları kadın girişimci endeksleri arasında yine pozitif yönlü güçlü bir ilişki tespit edilmiştir. Kadınların girişimciliğe ve bu konudaki engellere bakış açısını tespit etmek için yapılan anketler analiz edildiğinde; karşılaşılan engeller arasında ilk sırada başlangıç sermayesinin yeterli olmaması, sosyal baskılar, aileden yeterli destek görememe ve kadınlara uygulanan ayrımcılık ön plana çıkmıştır. Girişimcilik engellerinin sosyo-ekonomik ve demografik unsurlara göre farklılığını belirlemek için yapılan t ve anova testi sonuçları değerlendirildiğinde ise, kadın girişimciliğinin önündeki engellerin aşılması için en önemli unsurun kadınların hem kendilerinin hem de eşlerinin eğitim düzeyi olduğu görülmüştür. Dolayısıyla kadınların ve toplumun eğitim düzeyinin yükseltilmesi girişimcilik ve özellikle kadın girişimciliği için önemlidir. Bunun yanında maddi durumu iyi olmayan özellikle eşi işsiz kadınlara daha fazla maddi destek verilmesi, çocuklarına ücretsiz kreş imkânı sağlanması gibi tedbirler kadın girişimciliğini özendirecektir.
Özet (Çeviri)
Abstract: The vitality of entrepreneurship for the development of countries and to increase their competitive power requires women to benefit from their entrepreneurship potential. The development of women's entrepreneurship depends on the correct identification of the obstacles in this regard. In this context, the aim of the study is to reveal the importance of women's entrepreneurship for economic development, to examine the perspective of women on entrepreneurship and the obstacles they face in the context of entrepreneurship. In the context of the level 2 regions in Turkey, as a result of correlation analysis carried out in this context, a positive relationship between per capita income and the ratio of women entrepreneurs as with the added value created rate has been found. In addition, a strong positive relationship has been found between the human development levels of the countries and the ındex of women entrepreneurs they have. When the surveys conducted to determine the women's perspective on entrepreneurship and the obstacles on this issue are analyzed; In the first place among the obstacles encountered, insufficient initial fund, social pressures, insufficient support from the family and discrimination against women came to the prominence. When the results of the T and Anova test to determine the difference of entrepreneurship barriers according to socio-economic and demographic factors were examined, it was seen that the most important factor in overcoming the obstacles to women's entrepreneurship was the education level of women themselves and their spouses. Therefore, increasing the education level of women and society is important for entrepreneurship and especially for women entrepreneurship. In addition, measures such as providing more financial support to women whose spouse are unemployed, especially women whose financial situation is not good, and providing free daycare facilities for their children, will encourage women entrepreneurship.