Döşemelerin çözümünde pratik ve sayısal metodlar
  1. Tez No: 7272
  2. Yazar: MUHİTTİN YENGÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
VII- Bu çalışmada, düzlemine dik yükl ü plakların statik davranışı ele alınmıştır. Yönetmeliklerde öngörülen pratik yöntemler kendi aralarında ve kesin sonuçlarla karşı laştı rı lmışt ır. Ayrıca, literatürde mevcut formül ve tabloların geçerlilik durumu incelenmiştir. Buna ek olarak, analitik çözümleri mümkün olmayan ve tablo ve abaklarla verilmeyen haller, sonlu elemanlar yöntemi ile sayısal olarak çözülmüştür. örnek olarak, delik çevresinde gerilme yığılmaları, bir köprü tabliyesi problemi ve bir kaset döşeme ele alınmıştır. İkametgâh tipi bina döşemeleri dışında, keyfi geometri ve yükleme altındaki plakların, sonlu elemanlar yöntemine dayanan hazır programlarla çözümünün gerçekçi ve pratik olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-VI I I- ABSTRACT In this study, statical behaviour of plates under transverse loading is cons ider ed. Pract ica 1 methods indicated by the codes (TS-500) are compared with eachother and with the exact results. Besides, tables and formulas available in the litareture are studied. In addition to this, some cases whose analytic solution are not possible nor they can be handled by me of tables and abacus, are solved programs based on the finite element method. For example, stress concentration around holes, bridge decks supported by columns and platas reinforced by stiffeners in one or two directions are investigated. Except for the usual slabs encountered in common buildings, solution of plates of irregular geometry, havings holes and subjected to arbitrary loading proves to be practical and economical as well, due to the availability of personnel computers.