Uygulanabilir boyutlarda bir güneş havuzundan alınan deneysel verilerle model sonuçlarının karşılaştırılması
- Tez No: 7273
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM KIYMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
IV ÖZ Bu çalışmada, ısısal davranışını hem deneysel ve de kuramsal olarak araştırmak amacıyla, Çukurova Üniversitesi Kampusu'nda yüzey alanı 10 m x 10 m ve derinlisi 2,5 m olan yalıtımsız bir güneş havuzu inşa adildi. 5 Ağustos I9ü7*dan bu yana, havuz içinin ve havuzu çevreleyen toprağın çeşitli derinliklerinde belirli aralıklarla sıcaklık ölçümleri yapıldı. Aynı zamanlarda havuzdaki tuzlu suyun yoğunlukları da ölçüldü. Deneysel çalışmaların yanı sıra havuzun, detaylı, orijinal, bir matematiksel modeli geliştirildi ve bir bilgisayar yardımıyla analiz edildi. Deneysel ve kuramsal havuzların her ikisinin de depolama bölgesi sıcaklıkları, Ağustos 1983 başında maksimum değerlere ulaştılar, bu değerler sırasıyla, 64°C ve 70°C'dir. Havuzun deneysel ve kuramsal sıcaklık dağılımları karşılaştırıldığında bunların da nitel bakımından iyi bir uyum içinde oldukları görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, an uninsulated solar pond with a surface area of 10 m x 10 m, and a depth of 2.5 m, has been constructed on the Çukurova University Campus for the purpose of investigating its thermal behaviour, both experimentally and theoretically. The temperature measurements at verious depths within the pond and also at the soil surrounding the pond have been regularly made, since 5th August 1987. At the same time, the densities of the brine within the pond have been also measured. In addition to the experimental studies, a detailed, origional mathematical model of the pond has been developed and analysed with the aid of a computer. The storage region temperatures of the both experimental and theoretical ponds reached to the maximum values at the beginnig of August 1988, which are 64“C and 70”C, respectively. A comparison of the experimental and the theoretical temperature distributions for the pond shows that they are also qualitatively in a good agreement.