Periferik intravenöz kateterizasyon sırasında uygulanan terapötik oyunun çocukların ağrı ve anksiyete düzeyleri ile ebeveynlerin anksiyete düzeyleri üzerine etkisi
Effect of therapeutic play applied during peractive intravenous catheterization on children's weight and anxiety levels and parents' anxiety levels
  1. Tez No: 727218
  2. Yazar: SİMGE ANDEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEDA ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Randomize kontrollü deneysel tasarım tipindeki araştırma, hastaneye yatış sürecindeki 3-6 yaş arasındaki çocuklara Periferik İntravenöz Kateterizasyon (PİK) sırasında uygulanan terapötik oyun yönteminin çocukların ağrı ve anksiyete düzeyleri ile ebeveynlerin anksiyete düzeyleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla Şubat 2020- Haziran 2020 tarihleri arasında bir eğitim ve araştırma hastanesinin çocuk kliniğine yatışı yapılan terapötik oyun grubu=60 ve kontrol grubu=60 olmak üzere toplam 120 çocuk ve ebeveyni ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında; Veri Toplama Formu, çocuklar için FLACC ağrı ölçeği, CEMS anksiyete ölçeği, ebeveynler için ise STAI-I anksiyete ölçeği kullanıldı. Deney ve kontrol grubundaki çocukların girişim öncesi ağrı ve anksiyete puan ortalamaları benzerdi (p>0,05). PİK sırasında çocukların ağrı puan ortalamalarının deney grubunda 4,45±3,18, kontrol grubunda 7,25±2,81 puan, anksiyete puan ortalamalarının ise deney grubunda 6,08±5,91, kontrol grubunda 18,8±6,34 puan olduğu ve aralarında istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı bir fark olduğu saptandı (p=0,000). Ebeveynlerin anksiyete puan ortalamalarının PİK öncesinde benzer olduğu (p=0,812), PİK sırasında ise deney grubunda 38,06±18,9 iken kontrol grubunda 64,68±18,56 olduğu ve aralarında istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı bir fark olduğu saptandı (p=0,000).
Özet (Çeviri)
Research in randomized controlled experimental design type, 120 children in total, including 60 and control group=60, who were admitted to the children's clinic of an educational and research hospital between February 2020 and June 2020 in order to determine the effects of the therapeutic play method applied during Peripheral Intravenous Catheterization (PIK) on children's pain and anxiety levels and parents' anxiety levels. It was carried out with the UK and its parent. In the collection of data; Data Collection Form, FLACC pain scale for children, CEMS anxiety scale and STAI- I anxiety scale were used for parents. The mean pre-intervention pain and anxiety scores of children in the experimental and control group were similar (p>0.05). During the PIK, the mean pain score of the children was 4.45±3.18 in the experimental group, the mean score was 7.25±2.81 points in the control group, 6.08±5.91 in the experimental group, 18.8±6.34 points in the control group and there was a statistically significant difference between them (p=0.000). It was determined that the average anxiety score of the parents was similar before piK (p=0.812), while during the PIK it was 38.06±18.9 in the experimental group, 64.68±18.56 in the control group and there was a statistically significant difference between them (p=0.000).