Ailevi Akdeniz Ateşi hastalarının klinik, eşlik eden hastalıklar, laboratuvar ve tedavi seçenekleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Familial Mediterranean Fever patients in terms of clinical findings, accompanying diseases, laboratory and treatment options
- Tez No: 727243
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA, Familial Mediterranean Fever (FMF)) , otozomal resesif geçişli, tekrarlayan ateş, serözit atakları ile klinik tabloya neden olan otoinflamatuvar hastalıktır. Türkiye'de özellikle Sivas, Tokat, Ankara, Erzincan, Çorum, Erzurum 'da sık görülmektedir. Hastalık genetik yatkınlığın homozigot veya heterozigot olmasına göre faklı şiddetlerde seyir etmektedir. Homozigot gen mutasyonuna sahip bireylerde hastalık daha erken yaşlarda ortaya çıkmaktadır ve bu hastaların kliniği daha ağır olmaktadır. Aynı zamanda homozigot gen mutasyonuna sahip bireylerin kolşisin tedavisine yanıtları da daha az olmaktadır. Hastaların atak dönemlerindeki semptomları bulundukları etnik grup, cinsiyet ve yaşa göre değişkenlik gösterse de genel olarak ataklarda ateş, karın ağrısı, kas ve eklem ağrıları sık olmaktadır. Hastaların hastalık şiddetini göstermede kullanılan laboratuvar belirteçleri beyaz küre, sedimentasyon, c-reaktif protein (CRP), fibrinojen ve serum amiloid A değeridir. Sık sık atak geçiren hastaların bu laboratuvar belirteçleri daha az atak geçiren hastalara göre daha yüksektir. FMF olan birçok hasta grubu çeşitli diğer otoimmun/ otoinflamatuvar hastalıklarla kliniğe başvurmaktadır. FMF' e eşlik eden önemli romatolojik hastalıkların başında ankilozan spondilit, romatoid artirt, Behçet hastalığı gelmektedir. Romatolojik olmayan diğer otoimmun/otoinflamatuvar hastalıkların başında ise ülseratif kolit ve multipl skleroz gelmektedir. Biz bu çalışmamızda FMF tanısı alan erişkin hastalarda yaş, cinsiyet, hastalık süresi, hastaların genetik sonuçlarına göre hastalık şiddeti, eşlik eden otoimmun/ otoinflamatuvar hastalıklar ve bunların varlığında tercih edilen tedavi yöntemlerini belirlemeyi amaçladık. Son 5 sene içinde Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Romatoloji polkliniğine başvuran 786 FMF hastası çalışmaya dahil edildi. Hastalarımız yaş, cinsiyet, ailede FMF olan kişi sayısı, MEFV gen mutasyon sonuçları hasta epikrizlerinden veya hastalar ile yapılan görüşmelerden elde edildi. Hastaların radyolojik görüntüleri ve laboratuvar sonuçları da hasta epikrizinden, hastane sisteminden veya hastalar ile görüşülerek elde edildi. Hastalarımızın yüzde 67'si kadın hastadan oluşmaktaydı. Hastalarımızın atak anında en sık görülen semptomları kas-eklem ağrısı, karın ağrısı ve ateş idi. Ateş kliniği ile hastaneye başvuran hastaların aynı zamanda karın ağrısı da mevcuttu ve sadece kas-eklem ağrısı ile kliniğe gelen hastalara göre akut faz reaktanları daha yüksekti. Aynı zamanda ateş, karın ağrısı ile gelen hastaların genetik sonucunda homozigot mutasyon olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean Fever (FMF) is an autosomal recessive autoinflammatory disease that causes clinical picture with recurrent fever and serositis attacks. It is common in Turkey, especially in Sivas, Tokat, Ankara, Erzincan, Çorum and Erzurum. The disease progresses in different intensities depending on whether the genetic predisposition is homozygous or heterozygous. In individuals with homozygous gene mutations, the disease occurs at earlier ages and the clinic of these patients is more severe. At the same time, individuals with homozygous gene mutations have less response to colchicine treatment. Although the symptoms of the patients during the attack periods vary according to the ethnic group, gender and age. In general, fever, abdominal pain, muscle and joint pain are common in the attacks. Laboratory markers used to show the disease severity of patients are white blood cell, erythrocyte sedimentation rate (ESR), c-reactive protein (CRP), fibrinogen and serum amyloid A (SAA) value. These laboratory markers of patients who have frequent attacks are higher than patients who have fewer attacks. Many patient groups with FMF present to the clinic with various other autoimmune/autoinflammatory diseases. Ankylosing spondylitis, rheumatoid arthritis and Behçet's disease are the leading rheumatological diseases accompanying FMF. Ulcerative colitis and multiple sclerosis are at the forefront of other non-rheumatic autoimmune/autoinflammatory diseases. In this study, we aimed to determine the age, gender, disease duration, disease severity according to the genetic results of the patients, accompanying autoimmune/autoinflammatory diseases and the preferred treatment methods in the presence of these in adult patients diagnosed with FMF. 786 FMF patients who applied to the Rheumatology outpatient clinic of Cumhuriyet University Medical Faculty Hospital in the last 5 years were included in the study. Our patients' age, gender, number of people with FMF in the family, MEFV gene mutation results were obtained from patient epicrisis or interviews with patients. The radiological images and laboratory results of the patients were also obtained from the patient epicrisis-files, the hospital system or by interviewing the patients. 67 percent of our patients consisted of female patients. The most common symptoms of our patients at the time of attack were muscle-joint pain, abdominal pain and fever. Patients who applied to the hospital with fever clinic also had abdominal pain and acute phase reactants were higher than patients who came to the clinic with only muscle and joint pain. At the same time, a homozygous mutation was observed in the genetic result of the patients presenting with fever and abdominal pain.