Tıp eğitiminde klinik akıl yürütme becerisinin ölçülmesine yönelik aracın ve elektronik sınav sisteminin geliştirilmesi
Developing A new method and electronic system for assessment of clinical reasoning skills in medical education
  1. Tez No: 727242
  2. Yazar: YAVUZ SELİM KIYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL İREM BUDAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Klinik akıl yürütme becerisi, tıp eğitiminde önemli bir beceridir. Bu becerinin klinik öncesi dönemde öğretimi için kullanılan yöntemlerin çeşitli kısıtlılıkları vardır. Bununla birlikte,“öğrenmenin ölçümü”yerine“öğrenmek için ölçme”yaklaşımı, tıp eğitiminde önem kazanmaktadır. Buradan hareketle, bu çalışmanın amacı, klinik akıl yürütme becerisine yönelik bir ölçme aracı ve uygulama için elektronik sistem geliştirmek, bu aracın klinik öncesi dönem öğrencilerinde klinik akıl yürütme becerisinin öğrenimine etkisini ve geçerlik kanıtlarını belirlemektir. Senaryo kuramından ve“üretken başarısızlık”kavramından yola çıkılarak geliştirilen araca,“bağlam”a gösterdiği önem ve“Extended Matching Questions”türünün seçeneklerine benzer yanları nedeniyle“ContExtended Questions”adı verilmiştir. Geri bildirimli ve geri bildirimsiz olmak üzere iki versiyonu oluşturulmuştur. Yapılan randomize kontrollü deneyin sonuçları, klinik öncesi dönem öğrencilerinin sadece geri bildirimli çoktan seçmeli testleri cevaplayarak, herhangi bir ek öğretim faaliyetine katılmadan klinik akıl yürütme becerilerini ve hastalık senaryolarını geliştirebildiklerini tıp eğitimi literatüründe ilk kez göstermiştir. Geri bildirimsiz versiyonla yapılan uygulamanın sonuçları, geliştirilen ölçme aracının birçok psikometrik özelliğinin Anahtar Özellik Soruları ile benzer seviyelerde olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak ContExtended Questions, geri bildirimli versiyonu ile ön plana çıkan ve biçimlendirici amaçla kullanılmaya daha uygun bir ölçme aracıdır. Özellikle klinik öncesi dönemde biçimlendirici sınav olarak kullanılması, dikey entegrasyonu sağlamak adına tıp fakültelerine ciddi katkı sağlayabilir. Klinik dönemde ise mevcut eğitim faaliyetlerine ek olarak“testle güçlendirilmiş öğrenme”amaçlı kullanılabilir. Bunların dışında, ContExtended Questions kullanarak hemşirelik, eczacılık, diş hekimliği gibi diğer sağlık meslekleri öğrencileri ile yapılacak çalışmalarla, aracın bu alanlarda da kullanılabileceği gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
Clinical reasoning is an important skill in medical education. The methods that are used for teaching clinical reasoning in the preclinical period have various limitations. In the meantime,“assessment for learning”is becoming more important than“assessment of learning”. Thus, the aims of this thesis are to develop a new assessment tool for clinical reasoning, to develop an electronic system for implementation, to determine the effect of the tool on learning clinical reasoning skills in the preclinical medical students, and to collect validity evidence for the tool. The tool has been developed based on script theory and“productive failure”approach. The tool was named“ContExtended Questions”since it pays high attention to context, and it has similarities with the options of Extended Matching Questions type. The tool has two versions: with feedback and without feedback. The results of the randomized controlled study showed for the first time in medical education literature that the preclinical medical students can develop their clinical reasoning skills and illness scripts by answering multiple-choice testlets with feedback and without any additional teaching. The results of the“without feedback”implementation indicated that many aspects of the tool have similar levels to Key-Features Questions in terms of psychometric features. As a conclusion, ContExtended Questions is an assessment tool that comes to the fore with its“with feedback”version and is more suitable to be used for formative purposes. Especially if it would be used for formative assessment, it could deeply contribute to the vertical integration of curricula of the medical schools. As for the clinical period, it can be used for the purpose of“test-enhanced learning”as an addition to existing teaching activities. Apart from these, new studies conducted with other health professions students such as nursing, pharmacy, and dentistry could show that the tool can also be used in these areas.