Farklı ultrasonik uçlar kullanılarak kırılmış eğe parçalarında ikincil kırık oluşturmak için gereken sürelerin karşılaştırılması
Comparison of time required to create secondary fracture of separated file fragments by using different ultrasonic tips
  1. Tez No: 727244
  2. Yazar: FATMA ATASEVER ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT ALADAĞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı E7, E7D, E8, E8D ultrasonik uçlarının, Reciproc R25 ve Reciproc Blue R25 eğelerinde ikincil kırık oluşturma sürelerini belirlemek ve karşılaştırmaktır. Materyal ve Metot: E7, E7D, E8 ve E8D ultrasonik uçları ile 40 adet Reciproc R25 ve 40 adet Reciproc Blue R25 eğesi kullanıldı. Her biri 10 adet eğeden oluşan 8 grup oluşturuldu. Eğeler apikalden 4,5 mm uzunluğunda kesildi ve iki düz dentin bloğu kullanılarak sıkıştırıldı. İkincil kırık oluşturmak için ultrasonik uçlar uygulandı ve süreler kaydedildi. Veriler istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine and compare the secondary fracture time of E7, E7D, E8, E8D ultrasonic tips in Reciproc R25 and Reciproc Blue R25 files. Material and method: E7, E7D, E8 and E8D ultrasonic tips and 40 Reciproc R25 and 40 Reciproc Blue R25 files were used. Eight groups, each consisting of 10 files, were formed. The apical 4,5 mm of the instruments was cut and sandwiched between two straight dentin blocks. Ultrasonic tips were applied to create secondary fractures of the fragments and times were recorded. The data were analyzed statistically.