HLA-B27 (-) ankilozan spondilit hastalarının klinik özelliklerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospecti̇ve evaluati̇on of cli̇ni̇cal features of HLA-B27 (-) ankylosi̇ng spondyli̇ti̇s pati̇ents.
  1. Tez No: 634160
  2. Yazar: ÖZGE AYFER ÖNTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİFE ŞULE YAŞAR BİLGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
HLA-B27 geninin, insanlarda Ankilozan Spondilit (AS) geliştirdiğine inanılsa da bu konu hala tartışmalıdır. Bu çalışma, HLA-B27 negatif AS hastalarının klinik, laboratuar verileri, radyolojik özellikleri ve tedavilerinin nasıl olduğunu değerlendirmek ve HLA-B27 pozitif AS hastaları ile karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ABD, Romatoloji BD'da 1984 Modifiye New York sınıflama kriterlerine göre AS tanısı ile takip edilen 451 hastanın dosyaları retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların 111'i (%24,6) HLA-B27 negatifken, 340'ı (%75,4) HLA-B27 pozitifti. Hastaların cinsiyet dağılımı, semptomların başlama yaşı, tanı yaşı, tanıda gecikme süresi, ilk ve son vizitteki eritrosit sedimentasyon hızı ve C-reaktif protein değerleri, ilk başvuru şikayeti, spondiloartropati bulgularından inflamatuar bel ağrısı, periferik eklem tutulumu, entezit, daktilit, psöriazis, üveit, inflamatuar barsak hastalığı, Ailevi Akdeniz Ateşi, nefrolityazis ve eşlik eden komorbid hastalık sıklığı, ailede spondiloartropati (SpA) öyküsü, radyolojik bulgular ve tedaviler değerlendirildi. Bu değerlendirmede, üveit HLA-B27 pozitif grupta, inflamatuar barsak hastalığı ise HLA-B27 negatif grupta daha yüksek prevelans gösterdi. Ailede SpA öyküsü, HLA-B27 pozitif grupta belirgin fazlaydı. Sakroiliak Manyetik Rezonans Görüntülemede (MRG) izlenen sakroiliit ise HLA-B27 negatif grupta daha fazla saptandı. Diğer bakılan bulgular açısından HLAB27 ile anlamlı ilişki saptanamadı. Sonuç olarak bu çalışma, HLA-B27 negatif ve pozitif grupların Ankilozan Spondilit hastalığındaki bulgularının benzer olduğunu ve HLA-B27'nin çok fazla belirleyici olmadığını ortaya koymuş olup, HLA-B27 geninin Ankilozan Spondilit hastalığına olan etkisinin yeniden değerlendirilmesi için teşvik edicidir.
Özet (Çeviri)
Although the HLAB27 gene is believed to develop Ankylosing Spondylitis (AS) in humans, this issue is still controversial. This study was conducted to evaluate the clinical, laboratory data, radiological features and treatments of HLA-B27 negative AS patients and compare them with HLA-B27 positive AS patients. In this study, 451 patients who were followed up with the diagnosis of AS according to the modified New York classification criteria in Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine Department of Internal Medicine, Department of Rheumatology were evaluated retrospectively. 111 patients (24.6%) were negative for HLA-B27 and 340 patients (75.4%) were positive for HLA-B27. Gender distribution of patients, age at onset of symptoms, age at diagnosis, delay in diagnosis, erythrocyte sedimentation rate and Creactive protein values at first and last visit, first application complaint, inflammatory back pain, peripheral joint involvement, enthesitis, dactylitis, psoriasis, uveitis ,inflammatory bowel disease, Familial Mediterranean Fever, nephrolithiasis and comorbid disease, familial spondyloarthropathy (SpA) history, radiological findings and treatments were evaluated. In this evaluation, uveitis showed higher prevalence in HLA-B27 positive group and inflammatory bowel disease in HLA-B27 negative group. Family history of SpA was significantly higher in HLA-B27 positive group. Sacroiliitis observed in sacroiliac Magnetic Resonance Imaging (MRG) was higher in HLA-B27 negative group. There was no significant relationship between HLA-B27 and other findings. In conclusion, this study showed that HLA-B27 negative and positive groups had similar findings in Ankylosing Spondylitis, and that HLA-B27 was not much predictive, and it was encouraging to reevaluate the effect of HLA-B27 gene on Ankylosing Spondylitis.