Representation of power relations in daytime television in Turkey: The cases of Gelinim Mutfakta and Zuhal Topal'la Sofrada
İktidar ilişkilerinin Türkiye gündüz kuşağında temsili: Gelinim Mutfakta ve Zuhal Topal'la Sofrada örneği
  1. Tez No: 727269
  2. Yazar: ÖYKÜ TEOMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KESİRLİ UNUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Gündüz kuşağı, televizyonun ilk yıllarında 'ev hanımlarına' ev işlerinde eşlik etmek üzere tasarlanmıştır. Benzer bir şekilde, Türkiye'nin gündüz kuşağına bakıldığında, ev işleri ve aile hayatına odaklanan programların hakimiyeti göze batar. Ancak bütün bu programlar arasında kendine has bir akım öne çıkmaktadır: gelin-kayınvalide yemek yarışmaları. Bu çalışmanın amacı gelin ve kayınvalideler arasındaki iktidar ilişiklerinin, FOX ve Kanal D kanallarının gündüz kuşaklarında yayınlanan Zuhal Topal'la Mutfakta ve Gelinim Mutfakta programlarındaki temsilini incelemektir. Çalışmada, Foucault'nun iktidar kavramından ve yine kendisinin aileyi bir iktidar alanı olarak tanımlamasından yola çıkılmıştır. Her ne kadar yemek yarışmaları olarak sunulsalar da bu iki program gelin-kayınvalide ilişkisi hakkındaki genel klişelere dayanmakta ve gelinlerin kayınvalideleri için yemek yaptığı, kayınvalidelerin ise onları yönettiği ve değerlendirdiği anlatılar sunmaktadır. Kayınvalideler ve gelinlerin takımlar halinde birlikte yarışıyor olmalarına rağmen, bu programların anlatımları aralarındaki birliktelik ve ortaklıktansa çatışmaları vurgulamaktadır. Ancak formatın söylemine karşılık bu gündüz kuşağı programları, oldukça sade anlatımları ve son derece çeşitli katılımcıları ile Türkiye'de sınıf, aile ve cinsiyet dinamikleri hakkında yeni tartışmalar üretmekte ve geleneksel toplumsal cinsiyet rolleri ile aile içi dinamiklere dair söylemleri altüst etmektedir. Bu tez, Türkiye'de gündüz kuşağı televizyonu pratikleri ve toplumsal cinsiyet söylemleri arasındaki ilişki hakkında ortaya konulan çalışmalara katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Daytime television was originally designed and structured to accompany 'housewives' on their domestic tasks. In a similar vein, daytime television in Turkey is still dominated by shows that put domestic life and intra-familial relationships into their focus. Among these contemporary media productions, however, one specific trend comes to the fore in particular: cooking competitions between in-laws. Accordingly, in this thesis the power dynamics between mothers-in-law and daughters-in-law represented in two daytime shows broadcast on private channels FOX and Kanal D, Zuhal Topal'la Sofrada (At the Dinner with Zuhal Topal) and Gelinim Mutfakta (My Daughter-in-Law in the Kitchen) are analyzed by drawing on the Foucaldian conceptualization of 'power' and his understanding of 'family' as a site of power. These two shows take advantage of the stereotypes about this relationship while the formats resembling cooking shows revolve around four or five in-law pairs competing against each other based on the one immutable rule: daughters-in-law cook, and mothers-in-law eat and grade. Although mothers-in-law and daughters-in-law compete together in teams, the narrative of these shows highlights conflicts between them instead of companionship and points to a certain hierarchy between the pair. Despitethe formats' discourse, however, these daytime shows, with their rather unpolished narratives and diversified participants, generate new discussions about class, family and gender dynamics in Turkey while embodying unconventional power dynamics where traditional gender roles and intra-familial hierarchies are subverted. This study aspires to contribute to the emerging scholarship about daytime practices and contemporary gender discourses in Turkey.